Z ostatniej chwili

Z 82. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę

2021-09-20 12:36:00 informacje
img

Złożeniem kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza uczczono w Częstochowie 17 września 82. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę. Druga część uroczystości odbyła się na placu Katyńskim – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

W imieniu władz miasta kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza złożyli zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot. 

Na placu Katyńskim odczytano Apel Pamięci.

„Stajemy dziś do Apelu Pamięci, by w 82. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę przywołać pamięć naszych rodaków poległych w walkach oraz zamordowanych w miejscach kaźni za wierność przysiędze wojskowej złożonej na sztandar z hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
Składamy dziś hołd tym, którzy oddali swe życie w walce z sowieckim najeźdźcą o wolną i niepodległą Polskę. Wspominamy  męczeństwo Polaków – ich prześladowania, aresztowania oraz deportacje.
Symbolem tego męczeństwa stała się Zbrodnia Katyńska – dokonana na polskich jeńcach wojennych. Ich męka i śmierć nie były daremne, nie uległy zapomnieniu (…)”.  

W uroczystości uczestniczyli m.in. członkowie rodzin katyńskich i kadeci klas mundurowych częstochowskich szkół ponadpodstawowych. 

17 września 1939 roku Armia Czerwona, bez wypowiedzenia wojny, przekroczyła w następstwie podpisanego wcześniej paktu Ribbentrop-Mołotow wschodnią granicę Polski na całej długości. Nasz kraj - zaatakowany 1 września przez Niemców, a kilkanaście dni później przez ZSRR - miał ponownie zniknąć z map Europy. Rozprawieniu się z polskimi elitami miały pomóc masowe deportacje na Sybir...

Na wniosek Zarządu Głównego Związku Sybiraków, Sejm RP ustanowił 17 września Dniem Sybiraka.

Piątkowe uroczystości zorganizował Urząd Miasta Częstochowy.

Fot. Łukasz Kolewiński i Wydział Edukacji UM

Page generated in 0.0146 seconds.