Z ostatniej chwili

Z Konkursu Wokalnego im. Reszków

2019-02-27 12:57:05 informacje
img

Trwa Konkurs Wokalny im. Jana, Edwarda, Józefiny Reszków. Jego 6. edycja rozpoczęła się 25 lutego w sali kameralnej Filharmonii Częstochowskiej. Koncert Laureatów w najbliższy piątek o godz. 19.00 - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  
Odbywający się co dwa lata od 2009 r. konkurs przypomina związki naszego regionu z Janem, Edwardem i Józefiną Reszkami – śpiewakami święcącymi triumfy na światowych estradach operowych przełomu XIX i XX wieku. Przeznaczony jest dla studentek i studentów wyższych szkół muzycznych, którzy nie ukończyli 35. roku życia.  
Wśród laureatek dotychczasowych pięciu edycji są Ewa Tracz, Ingrida Gapova, Joanna Freszel oraz Joanna Zawartko – wokalistki rozwijające kariery na scenach polskich i zagranicznych. I właśnie ta ostatnia śpiewaczka była gwiazdą koncertu otwarcia, wykonując przy akompaniamencie pochodzącego z Częstochowy pianisty Michała Bieli pieśni Maklakiewicza, Dvořáka i Rachmaninowa. Tuż po koncercie uczestniczki i uczestnicy konkursu losowali kolejność przesłuchań I etapu.
Przypomnijmy, że po wstępnych przesłuchaniach nadesłanych do organizatorów materiałów do właściwego konkursu zakwalifikowano 17 osób, z czego w Filharmonii stawiło się 16 (jedna zrezygnowała ze względów zdrowotnych).
26 lutego miały miejsce otwarte dla publiczności – i podzielone na dwie tury – przesłuchania I etapu. Wykonaniom przysłuchiwało się Jury w składzie: Izabela Kłosińska (przewodnicząca), Katarzyna Suska, Kałudi Kałudow, Tadeusz Pszonka oraz Adam Klocek. Do II etapu – w kolejności alfabetycznej – zakwalifikowali się:  Wiktor Jankowski (baryton), Ewa Menaszek (mezzosopran), Michał Rudziński (bas), Paweł Trojak (baryton) oraz sopranistki: Magda Miziołek, Mariana Poltorak, Paulina Rogóż i Nataliya Stepanska. Zaprezentują się w przesłuchaniach II etapu z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej po batutą Adama Klocka w najbliższy czwartek 28 lutego od godz. 17.00. Przesłuchania II etapu są także otwarte dla publiczności.
Koncert Laureatów zaplanowano na piątek, 1 marca. Z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka wystąpią tegoroczne zwyciężczynie i zwycięzcy konkursu oraz triumfujący w poprzedniej edycji Hanna Okońska (sopran) i Hongyu Chen (baryton).

Page generated in 0.03 seconds.