Z ostatniej chwili

ZUS: Rodzicu, sprawdź, czy nie zapomniałeś złożyć wniosku o 300 plus

2023-11-24 10:47:59 informacje
img

Rodzicu, sprawdź czy złożyłeś wniosek o świadczenie „Dobry Start”. Jeśli nie – to ostatni dzwonek. Elektroniczny wniosek do ZUS można wysłać do końca listopada. Jeśli się spóźnisz – pieniądze przepadną. 

ZUS wypłacił ponad 1 mld 357 mln zł w ramach wyprawki szkolnej. W województwie śląskim blisko 375 tys. świadczeń na kwotę przekraczającą 154 mln zł.  Osoby, które jeszcze nie złożyły wniosku o świadczenie 300 plus, mają czas tylko do końca listopada. – Większość rodziców i opiekunów nie tylko złożyło wnioski o świadczenie „Dobry Start”, ale też otrzymało pieniądze na swoje rachunki bankowe. Natomiast jeśli nie jesteśmy pewni, czy faktycznie w tym roku przesyłaliśmy elektroniczny dokument do ZUS o to świadczenie, warto to sprawdzić. Wystarczy wejść na swój profil na PUE ZUS i w zakładce „Dobry Start” sprawdzić listę obsłużonych wniosków. Jeśli znajduje się tam wniosek na rok szkolny 2023/2024 i ma status „obsłużony”, to znaczy, że skorzystaliśmy ze świadczenia. Jeśli natomiast nie ma tam takiej pozycji, to najwyższa pora go wysłać, by otrzymać pieniądze na dziecko – podpowiada Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Świadczenie z programu „Dobry Start” przysługuje raz w roku  na uczniów do 20. roku życia, a jeśli mają orzeczoną niepełnosprawność, to do ukończenia 24. roku życia. 300 zł nie przysługuje na dzieci uczące się w zerówkach ani dla studentów, nawet jeśli są w wieku uprawniającym do świadczenia.

Wnioski o świadczenie 300 plus można złożyć wyłącznie online przez aplikację mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną czy portal Emp@tia. – Jeśli ktoś złoży wniosek w listopadzie, musi się liczyć z tym, że pieniądze może otrzymać nawet w przyszłym roku. ZUS wypłaca świadczenie w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami – dodaje rzeczniczka.

Ilustracja: Freepik

Page generated in 0.0165 seconds.