Z ostatniej chwili

Zaangażowani dla Europy

2019-11-22 11:03:36 informacje
img

Partnerzy z Pforzheim, Vincenzy i Osjeku przyjechali do Częstochowy na warsztaty w ramach projektu „Engagiert für Europa”. Wczoraj spotkali się z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Projekt w ramach programu Erasmus+,  na bazie partnerstwa miast Częstochowa-Pforzheim realizuje Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Częstochowie. Jego koordynatorem jest Dział Współpracy Zagranicznej miasta Pforzheim w Niemczech.

W projekcie „Engagiert für Europa” (Zaangażowani dla Europy), który rozpoczął się w listopadzie 2018 r., uczestniczą także dwie inne instytucje pozarządowe z miast bliźniaczych Pforzheim: Deutsche Gemeinschaft z chorwackiego Osijeku i Eurocultura International z włoskiej Vincenzy. Współpraca ma wypracować realne formy aktywności obywatelskiej pomagające lepiej się poznać miastom - uczestnikom projektu i promować ideę współpracy międzynarodowej w Europie oraz przygotować merytorycznie i praktycznie przyszłych liderów takich działań.

Ważnym tematem działań projektowych jest życie i przyszłość młodych ludzi w Unii Europejskiej, stąd informacje o życiu zawodowym, możliwościach edukacji i wymiany. Nie mniejszą uwagę poświęcono zaktywizowaniu seniorów i promocji partnerstwa miast w mediach społecznościowych (#engagiertfuereuropa). W ramach zaplanowanych na dwa lata działań przewidziane są liczne warsztatowe spotkania partnerów. 

Głównym tematem warsztatów w Częstochowie, które rozpoczęły się 20 listopada (potrwają do niedzieli), są formy upubliczniania działalności organizacji pozarządowych z wykorzystaniem nowoczesnych mediów, czyli szeroko rozumiana problematyka Public Relations w pracy NGOs. Spotkanie jest też okazją do przedstawienia się i pokazania gościom miasta i najbliższej okolicy.

Wczoraj, w czwartek 21 listopada, uczestnicy projektu wraz z jego koordynatorką, Susanne Schreck z Urzędu Miasta Pforzheim spotkali się z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem.

- Cieszę się, że Pforzheim, Vincenza, Osijek i Częstochowa realizują kolejny wspólny projekt – powiedział prezydent. - Przez kilka lat była to bardzo owocna współpraca miejskich przedszkoli z naszych miast.

- Celem tego projektu jest wzmocnienie współpracy z partnerami przy wykorzystaniu środków, jakie przeznacza Unia Europejska właśnie  na takie zadania – wyjaśnia Susanne Schreck. – To już nasze trzecie spotkanie warsztatowe w ramach tego projektu, po Vincenzy, Osijeku i Dreźnie jesteśmy w Częstochowie i bardzo nam się tutaj podoba.

O znaczeniu projektu mówiła też prof. Joanna Ławnikowska-Koper, przewodnicząca Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Częstochowie, które jest gospodarzem spotkania warsztatowego.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0122 seconds.