Z ostatniej chwili

Zamiast nielegalnego graffiti - murale młodych plastyków

2018-09-17 15:12:44 informacje
img

Uczniowie klasy o specjalności „mural” z Zespołu Szkół Plastycznych wykonują pierwsze prace na elewacjach bloków w dzielnicy Północ. To efekt akcji ZGM TBS „Stop nielegalnemu graffiti” i jednocześnie edukacyjna odpowiedź na ogólnopolskie zjawisko wandalizmu - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  
Akcja ZGM TBS i częstochowskiego „Plastyka” odbywa się w ramach specjalnego porozumienia zawartego w ubiegłym roku. Umowę o współpracy podpisali wówczas dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych Anna Maciejowska, prezes ZGM TBS Paweł Konieczny oraz prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Efektem są murale z cyklu „Halina Poświatowska” na budynkach TBS w dzielnicy Północ.
Prace wykonują uczniowie, którzy od roku uczą się w klasie o nowej specjalności „mural”. Powstają w klasycznej technice graffiti, na bazie wcześniej przygotowanych projektów zawierających fragmenty wierszy najsłynniejszej częstochowskiej poetki. Murale wykonywane są także we współpracy z nauczycielami Zespołu Szkół Plastycznych i pod opieką artystyczną Cezarego Stojka. Cały projekt odbywa się w ramach warsztatów ćwiczeniowych, które są częścią nowej podstawy programowej.
Wspólna akcja ZGM TBS i „Plastyka” pod hasłem „Stop nielegalnemu graffiti” to edukacyjna odpowiedź na ogólnopolskie zjawisko niszczenia miejskiej przestrzeni.
- Kampania  ma zwrócić uwagę na ogromny problem niszczenia dobra wspólnego, w tym przede wszystkim budynków miejskich. Chcemy, by murale wykonane przez młodych artystów z „Plastyka” były pozytywnym przykładem dla dzieci i młodzieży – mówi Paweł Konieczny, prezes ZGM TBS.
W ramach akcji w ubiegłym roku powstał również spot filmowy, do udziału w którym zaangażowano nie tylko uczniów „Plastyka”, ale także artystę Tomasza Sętowskiego. Wspólnie przekonywali, że warto oddać mury artystom. Akcję „Stop nielegalnemu graffiti” od początku wspiera też prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
W ostatnich latach Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS przeprowadził akcję społeczną, w ramach której w budynkach komunalnych dystrybuowano plakaty, a w lokalnych rozgłośniach radiowych emitowano spoty informacyjne. W ubiegłych latach skierowano także pisma do częstochowskich szkół. W 2015 roku w „Konduktorowni” odbyły się warsztaty dla dzieci z dzielnicy Stare Miasto w ramach projektu realizowanego przez Partnerstwo na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie” z udziałem artysty Jakuba Kiedrzynka. Pod okiem instruktora powstały wówczas legalne „dzieła” na wyznaczonych przez miejską spółkę murach.  
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0166 seconds.