Z ostatniej chwili

Zanim ruszysz w drogę jednośladem…

2021-06-24 12:52:45 informacje
img

Zanim ruszysz w drogę jednośladem…

W trosce o bezpieczeństwo cyklistów policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego myszkowskiej komendy na terenie powiatu myszkowskiego prowadziła wczoraj akcję: „Bezpieczny cyklista”. Mundurowi bacznie przyglądali się zachowaniom kierujących jednośladami i edukowali cyklistów, a jeśli to konieczne - dyscyplinowali – informuje Policja.

Niezależnie od celu podróży, każdy chce bezpiecznie dojechać na miejsce. Ale w pierwszej kolejności należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, znać i stosować przepisy ruchu drogowego oraz kierować się wyobraźnią i zasadą ograniczonego zaufania.

Kierujący rowerem, motorowerem czy motocyklem jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, co w praktyce oznacza, że w zderzeniu z pojazdem odnosi poważne obrażenia.

Policja apeluje, aby każdy uczestnik ruchu drogowego miał na uwadze bezpieczeństwo swoje i innych, bo bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa!

Rowerzysto:

-Kieruj się zasadą ograniczonego zaufania i przestrzegaj obowiązujących przepisów na drodze.

-Zadbaj o stan techniczny i prawidłowe wyposażenie roweru.

-Nie zapominaj o bezpieczeństwie własnym: każdy rowerzysta powinien zakładać kask ochronny i odblaski, by zadbać o swoją widoczność.

-Pamiętaj, w pierwszej kolejności korzystaj z drogi dla rowerów, a na samym końcu dopiero z jezdni.

-Miej na względzie to, że żaden samochód w miejscu się nie zatrzyma, dlatego zanim wjedziesz na przejazd dla rowerzystów, zatrzymaj się, rozejrzyj i upewnij, że kierujący cię dostrzegli i możesz bezpiecznie pokonać jezdnię.

Motocyklisto:

-Respektuj przepisy obowiązujące na drodze.

-Nie przekraczaj dopuszczalnej prędkości.

-Nie wciskaj się między pojazdy.

-Nie przeceniaj swoich umiejętności, kierując jednośladem.

-Zadbaj o widoczność na drodze - używaj elementów odblaskowych na odzieży.

-Nie wyprzedzaj „na trzeciego”.

-Pamiętaj, że drogi publiczne to nie są tory wyścigowe.

-Zawsze stosuj zasadę ograniczonego zaufania i ostrożności.

-Zawsze jedź w kasku i odpowiedniej odzieży.

Kierowco:

-Dostosuj prędkość, z jaką się poruszasz, do warunków na drodze – są to warunki atmosferyczne jak ograniczona widoczność czy śliska nawierzchnia, ale również warunki wynikające np. z czasowej zmiany organizacji ruchu. Prędkość musi być dostosowana nie tylko do limitów obowiązujących na danej drodze, ale też do umiejętności kierowcy. Jest to bardzo ważne, by w nagłej sytuacji móc zapanować nad pojazdem, a jak wiemy, im większa prędkość na liczniku, tym łatwiej utracić nad nim panowanie.

-Kierujący samochodem przed wykonaniem jakiegokolwiek manewru powinni przynajmniej 2 razy spojrzeć w lusterko, by upewnić się, że taki manewr będzie bezpieczny.

-Równie ważne jest zwracanie uwagi na motocyklistów czy rowerzystów i nie wymuszać pierwszeństwa przejazdu. Takie zachowania najczęściej kończą się dla użytkowników jednośladów tragicznie.

Page generated in 0.0257 seconds.