Z ostatniej chwili

Zapadł wyrok w sprawie propagowania faszyzmu

2018-10-05 15:03:29 informacje
img

Sąd Rejonowy w Częstochowie wydał wyrok w sprawie przeciwko 54-letniemu mieszkańcowi Bytomia oskarżonemu o posiadanie i prezentowanie w celu rozpowszechnienia przedmiotów propagujących faszystowski ustrój państwa. W toku śledztwa policjanci zabezpieczyli metalowe tabliczki, zapalniczki i scyzoryki ze znakami swastyki i napisami w języku niemieckim. Przedmioty te znaleziono częściowo na jednym ze stoisk na targu staroci, a częściowo w mieszkaniu oskarżonego - informuje częstochowska Policja.
W połowie grudnia 2017 r. oficer dyżurny z Komisariatu III w Częstochowie otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że na jednym ze stoisk na targu staroci ktoś handluje metalowymi tabliczkami ze znakami i napisami propagującymi faszyzm. Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji zabezpieczyli 6 sztuk wskazanych przedmiotów. Podczas przeszukania mieszkania właściciela stoiska mundurowi ujawnili jeszcze 25 podobnych tabliczek, a do tego zapalniczki i scyzoryki ze znakiem swastyki. Przedmiotami tymi miał handlować 54-letni mieszkaniec Bytomia.
W toku śledztwa policjanci i prokurator wyjaśniali wszystkie okoliczności tej sprawy. Znacząca dla postępowania była m.in. opinia biegłego co do treści utrwalonych na przedmiotach.
W czerwcu Prokuratura Rejonowa w Częstochowie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 54-latkowi oskarżonemu o posiadanie i prezentowanie w celu rozpowszechnienia przedmiotów propagujących faszystowski ustrój państwa. We wrześniu zapadł natomiast wyrok uznający jego winę. Sąd skazał mężczyznę na grzywnę oraz zadecydował o przepadku zarekwirowanych przedmiotów. Wyrok nie jest prawomocny.
Fot. Materiały częstochowskiej Policji

Page generated in 0.0279 seconds.