Z ostatniej chwili

Zarzuty za przestępstwa związane z nielegalnym obrotem odpadami

2019-04-15 11:26:55 informacje
img

Prokurator Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Północ przedstawił 3 osobom zarzuty dotyczące składowania wbrew przepisom niebezpiecznych odpadów.

Jak informuje prok. Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ od maja 2018 r. prowadzi śledztwo dotyczące składowania wbrew przepisom znacznej ilości odpadów w hali byłej fabryki w Częstochowie przy ul. Filomatów.

Na podstawie oględzin miejsca ustalono, że w hali może znajdować się około 5.000 pojemników i beczek z niebezpiecznymi odpadami o łącznej wadze co najmniej 900 ton.

Z uzyskanej w toku śledztwa opinii biegłego ds. ochrony środowiska wynika, że odpady zawierają szereg związków niebezpiecznych dla życia i zdrowia człowieka, w tym wysoce łatwopalnych, wybuchowych oraz o właściwościach wywołujących nowotwory. Ponadto, według biegłego, sposób składowania tych odpadów sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób, z uwagi na możliwość rozszczelnienia się pojemników.

2 kwietnia 2019 r. na polecenie prokuratora funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie zatrzymali w tej sprawie 3 osoby. Osobom tym zostały przedstawione zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, składowania wbrew przepisom niebezpiecznych odpadów i sprowadzenia tym samym bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, oszustw związanych z wynajęciem hali oraz fałszowania dokumentów.

Na wniosek prokuratora wobec dwóch zatrzymanych Sąd Rejonowy w Częstochowie 4 kwietnia 2019 r. zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Za przestępstwa zarzucane podejrzanym grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

 

Page generated in 0.0333 seconds.