Z ostatniej chwili

Zatrzymania i zarzuty za obrót znaczną ilością narkotyków

2021-06-21 14:07:40 informacje
img

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie przedstawiła 6 mężczyznom zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz obrotu znacznymi ilościami narkotyków - informuje rzecznik prasowy prok. Tomasz Ozimek.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w Katowicach w ramach postępowania nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Częstochowie dokonali zatrzymania 6 osób podejrzanych o dokonanie wewnątrzwspólnotowego nabycia, obrotu oraz posiadania znacznych ilości środków odurzających w postaci marihuany oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Do zatrzymania doszło w powiecie krakowskim podczas transakcji sprzedaży 2 kg marihuany. Dalsze czynności pozwoliły ujawnić kolejne około 30 kg tych środków znajdujących się w posiadaniu dwóch spośród zatrzymanych mężczyzn. One również miały stać się przedmiotem dalszego obrotu. Ustalono też, że środki te zostały przez tych dwóch podejrzanych sprowadzone do Polski z Hiszpanii.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, gdzie usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 258 § 1 k.k. polegającego na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej, a także przestępstw dotyczących posiadania, obrotu, przygotowania do obrotu, przywozu oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia znacznych ilości środków odurzających określonych w art. 55 ust. 3, 56 ust. 1 i 3, 57 ust. 2 oraz 62 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii.

Sąd Rejonowy w Częstochowie na wniosek prokuratora tymczasowo aresztował wszystkich podejrzanych na okres 3 miesięcy.

Przestępstwa zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 12 lat pozbawienia wolności, a w przypadku 2 mężczyzn podejrzanych także o przywóz narkotyków do Polski - karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Czynności są częścią śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Częstochowie wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Centralnego Biura Śledczego Policji w Katowicach. Na wcześniejszym etapie tego postępowania 6 innych osób usłyszało zarzuty m.in. obrotu znacznymi ilościami środków odurzających w postaci marihuany oraz substancji psychotropowych w postaci amfetaminy, z czego cztery z nich zostały tymczasowo aresztowane.

Page generated in 0.0181 seconds.