Z ostatniej chwili

Zdały egzamin

2020-02-03 11:00:14 informacje
img

 

W Częstochowie odbył się egzamin II stopnia, któremu poddane zostały konie służbowe z częstochowskiego i chorzowskiego zespołu konnego. Atestacja jest sprawdzianem dla koni, podczas którego muszą się wykazać odwagą oraz posłuszeństwem i wykonać wszystkie polecenia jeźdźców. Stopień II oznacza gotowość do działań o podwyższonym ryzyku. Od piątku 4 kolejne konie służbowe mogą więc pełnić służbę w miejscach mocno zatłoczonych, zabezpieczać imprezy sportowe, festyny, demonstracje, koncerty – informuje częstochowska Policja.

Policyjne konie służbowe z Częstochowy są w większości rasy wielkopolskiej. Są wysokie i silne. Gdziekolwiek się pojawią, wzbudzają zachwyt. Często są obecne podczas zabezpieczania różnego rodzaju imprez masowych, zwłaszcza o podwyższonym ryzyku, gdzie wykorzystuje się ich masę do kontroli przemieszczania się grupy osób. Z uwagi na wykonywane zadania muszą się charakteryzować dużym spokojem i opanowaniem, zwłaszcza w sytuacjach, gdy wokoło panuje ogromny hałas związany np. z zabezpieczeniem meczu piłkarskiego. Z tego względu podczas egzaminu sprawdza się również, jak zwierzę reaguje na polecenia opiekuna, gdy w pobliżu słychać niecodzienne odgłosy.

W piątek na terenie stadniny, gdzie mieści się siedziba częstochowskiego zespołu konnego, spotkali się policyjni jeźdźcy z Częstochowy i Chorzowa, by doskonalić swoje umiejętności jeździeckie. Oprócz ćwiczeń, w których uczestniczyli również policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji z Częstochowy, cztery konie służbowe zostały poddane egzaminowi na II stopień wyszkolenia.

Częstochowski Epikur oraz Hamisz bezbłędnie wykonywały polecenia jeźdźców, dając popis swoich umiejętności i posłuszeństwa. Również chorzowskie konie Kasur i Pikador w tym dniu udowodniły, że z pewnością mogą już brać udział w działaniach o podwyższonym ryzyku.

Po atestacji policyjni jeźdźcy na swoich wierzchowcach wspólnie z mundurowymi z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji z Częstochowy uczestniczyli w ćwiczeniach doskonalących umiejętności w zakresie przywracania ładu i porządku publicznego w trakcie zabezpieczania imprez masowych, szczególnie rozgrywek piłkarskich. Funkcjonariusze przećwiczyli tworzenie szyków policyjnych w sytuacji zagrożenia porządku publicznego oraz podczas działań pododdziałów zwartych, a także doskonalili umiejętności panowania nad wierzchowcami. Ćwiczenia odbywały się w pełnym umundurowaniu oraz z kompletnym ekwipunkiem ochronnym, aby odwzorować realizm działań.

Fot. Materiały częstochowskiej Policji

Page generated in 0.0238 seconds.