Z ostatniej chwili

Zlikwidowano nielegalną fabrykę papierosów

2020-11-23 12:13:10 informacje
img

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji wpadli na trop zorganizowanej grupy przestępczej, która w województwie wielkopolskim prowadziła nielegalną fabrykę papierosów. Przestępczy proceder naraził budżet państwa na uszczuplenie podatku akcyzowego o ponad milion zł oraz podatku VAT o wartości prawie 300 tys. zł. Stróże prawa zabezpieczyli ponad tonę tytoniu, prawie 14 tys. papierosów bez polskich znaków akcyzy, prawie 2 kg amfetaminy i broń palną. W sprawie zatrzymano 4 osoby. Usłyszały już zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu i decyzją sądu trafiły do aresztu - informuje częstochowska Policja.

Nielegalna fabryka papierosów była prowadzona na terenie prywatnej posesji. 17 listopada 2020 r. policjanci z Częstochowy wspólnie z policjantami z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Poznaniu zatrzymali 4 mieszańców Warszawy i okolic w wieku 30 – 48 lat, którzy działając w zorganizowanej grupie przestępczej, trudnili się przestępstwami karno-skarbowymi, narażając Skarb Państwa na straty.

W wyniku przeszukania posesji policjanci zabezpieczyli linię technologiczną do produkcji papierosów, ponad 1 tonę tytoniu i prawie 14 tys. papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Zabezpieczona przez policjantów maszyna służąca przestępcom do produkcji nielegalnych papierosów mogła wytworzyć co najmniej 2 tysiące papierosów w ciągu godziny.

Z ustaleń śledczych wynika, że przestępczy proceder naraził Skarb Państwa na uszczuplenie należności podatkowej na ponad 1,3 mln zł.

W trakcie czynności mundurowi zabezpieczyli również prawie 2 kg amfetaminy i broń palną.

Mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw karno-skarbowych, tj. produkcji i wprowadzania do obrotu wyrobów akcyzowych, a także posiadanie narkotyków. Decyzją Sądu Rejonowego w Poznaniu rozbita grupa przestępcza kolejne 3 miesiące spędzi teraz w areszcie. Grozi jej do 10 lat więzienia.

Fot. Materiały częstochowskiej Policji

Page generated in 0.0141 seconds.