Z ostatniej chwili

Zmarł o. Jerzy Tomziński

2021-11-15 11:04:05 informacje
img

Nie żyje o. Jerzy Tomziński, jasnogórski paulin-legenda, świadek historii XX wieku. Miał niemal 103 lata.

Był równolatkiem odrodzonej Rzeczypospolitej - urodził się w listopadzie 1918 r. Do zakonu paulinów wstąpił jeszcze przed II wojną światową, w 1935 r. By trzykrotnym przeorem Jasnej Góry i dwukrotnym Generałem Zakonu Paulinów. Jako przeor inicjował i prowadził liczne prace konserwatorskie jasnogórskiego sanktuarium. 

Był jedynym żyjącym dotąd uczestnikiem Soboru Watykańskiego II, przyjacielem kilku papieży i kard. Stefana Wyszyńskiego, organizatorem uroczystości millenijnych w 1966 r. i VI Światowego Dnia Młodzieży w 1991 r. Zainicjował narodową modlitwę o uwolnienie Prymasa Wyszyńskiego, która stała się Apelem Jasnogórskim. Dzięki wystosowanym przez niego zaproszeniom Jasnogórskie Śluby Narodu w 1956 r. zgromadziły ponad milion wiernych. Był inicjatorem peregrynacji kopii Cudownego Obrazu po Polsce.

Był kronikarzem Jasnej Góry, korespondentem Radia Watykańskiego i Biuletynu Biura Prasowego Episkopatu Polski oraz redaktorem tygodnika „Niedziela”, pisma „Jasna Góra”, a także rzecznikiem prasowym Jasnej Góry, bohaterem filmu „Światem rządzi Bóg” poświęconego jego życiu i książki „Znam tu każdy kamień. Nieznane dzieje Jasnej Góry”, autorem przewodnika po Jasnej Górze, wspomnień radiowych…

O. Jerzy Tomziński odszedł w nocy z soboty na niedzielę 13/14 listopada w wieku 102 lat - 23 listopada obchodziłby 103. urodziny.

Page generated in 0.0199 seconds.