Z ostatniej chwili

Zniknęła dziewczynka

2019-02-22 12:41:35 informacje
img

Od poniedziałku częstochowianki i częstochowianie są zaniepokojeni losem jednej z ulubionych fontann. Nie ma się o co martwić, „Dziewczynka z gołębiami” pojechała tylko na swoją pierwszą w życiu renowację. Wróci przed sezonem - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Od maja 2009 roku fontanna stoi w środkowym pasażu III Alei, na wysokości Miejskiej Galerii Sztuki. Po 10 latach przyszedł czas na gruntowne czyszczenie. Dziewczynkę razem z gołębiami w poniedziałek 18 lutego zdemontowała w porozumieniu z Urzędem Miasta ekipa techniczna Częstochowskich Wodociągów S.A. Dobrze zapakowana trafi teraz do swojego wykonawcy – firmy Brązart S.C. z Pleszewa w Wielkopolssce, który zadba, by wyglądała jeszcze piękniej. Czeka ją czyszczenie, patynowanie. Wróci za kilka tygodni.
Koncepcję plastyczną fontanny opracował częstochowski artysta malarz Władysław Ratusiński. Dziewczynkę z brązu karmiącą gołębie wyrzeźbiła Ewa Maliszewska, autorka figurek do oscarowego „Piotrusia i wilka” - filmu lalkowego, który powstał w łódzkiej wytwórni Se-ma-for.
Częścią fontanny jest niska ława z piaskowca „Długopole” w kształcie łuku, oddzielająca nieckę z otoczaków od strefy zieleni. Z kamieni w sezonie tryskają strumienie wody według określonego programu, które w godzinach nocnych podświetlają reflektory typu LED. Fundatorem odlewu „Dziewczynka z gołębiami” są Częstochowskie Wodociągi S.A..
Fontanna, podobnie jak pozostałe, zacznie działać, tak jak w latach ubiegłych, w pierwszy majowy weekend. Za kilka tygodni, jak aura pozwoli, rozpoczną się już prace przygotowawcze do sezonu.
Na bieżące utrzymanie fontann w 2019 r. zabezpieczono w budżecie miasta prawie 85 tys. zł.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0355 seconds.