Z ostatniej chwili

Zwiększona czujność w całym kraju

2020-01-23 12:34:54 informacje
img

W związku z 75. rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, na terenie całego kraju obowiązują pierwsze stopnie alarmowe ALFA i ALFA-CRP. Oznaczają one większą czujność służb i administracji publicznej w celu utrzymania bezpieczeństwa mieszkańców - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Wprowadzenie stopni alarmowych obowiązuje od czwartku 23 stycznia, od godz. 00.01 do środy 29 stycznia (23.59). Na terenie całego kraju (w tym Częstochowy) obowiązują pierwsze, najniższe stopnie ALFA i ALFA-CRP. Wyjątkiem jest województwo małopolskie (miejsce uroczystości), gdzie obowiązuje stopień alarmowy BRAVO.

Co oznacza prowadzenie stopni alarmowych ALFA i ALFA-CRP?To, że służby oraz administracja publiczna zobowiązane są do zwiększenia czujności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego (w przypadku rozszerzenia CRP działania dotyczą cyberprzestrzeni). Wprowadzenie tych stopni nie wiąże się z realnym zagrożeniem i stosuje się je w przypadku możliwości wystąpienia potencjalnego ryzyka, którego nie da się przewidzieć.

Stopień BRAVO wprowadzany jest w przypadku zwiększonego i przewidywalnego ryzyka zagrożenia terrorystycznego, jednak nadal nie oznacza to konkretnych powodów do obaw, a dotyczy jedynie jeszcze większej czujności. Oprócz stopni ALFA i BRAVO, istnieją również stopnie CHARLIE i DELTA. Stosuje się, gdy zagrożenie atakiem terrorystycznym jest realne lub gdy taki atak już nastąpił.

W poniedziałek 27 stycznia w Oświęcimiu odbędą się obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele kilkudziesięciu krajów z całego świata, w tym blisko dwustu byłych więźniów.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0152 seconds.