Z ostatniej chwili

Życie jest przed tobą, nie w smartfonie

2020-06-17 13:39:40 informacje
img

Kampanię profilaktyczno-edukacyjną „Życie jest przed tobą, nie w smartfonie” zorganizowała Komenda Miejska Policji we współpracy z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej TBS. Ma ona zwrócić uwagę na problem nadmiernego korzystania z internetu przez dzieci, młodzież i dorosłych - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Od wielu lat ekspertów niepokoi zbyt długi czas spędzany przez dzieci i młodzież w wirtualnym świecie  (według badań NASK dzieci, używając smartfonów, średnio spędzają w sieci ponad 4 godziny), ale także rosnący problemem zagrożeń wynikających z używania telefonów przez uczestników ruchu drogowego.

Jak wynika z policyjnych statystyk, w 2019 r. na polskich drogach doszło do prawie 3 tys. wypadków na przejściach dla pieszych,. Zginęło w nich 190 osób, a prawie 3 tys. zostało rannych. Szacuje się, że co czwarty wypadek spowodowało korzystanie z telefonu komórkowego - dotyczy to zarówno kierujących samochodem czy rowerem, jak i pieszych, którzy zapatrzeni w ekran swojego smartfona nie są w stanie zauważyć zagrożeń na drodze.

Równie niebezpieczne jest korzystanie z telefonu podczas pracy w rolnictwie. Zbliżające się wakacje to okres, kiedy dzieci i młodzież są często angażowane w pomaganie bliskim na wsi. Akcja ma przypomnieć i uświadomić, że większość wypadków przy pracach rolniczych wynika z nienależytej ostrożności podczas wykonywania tych prac, w tym właśnie przez korzystanie ze smartfona.

Odbiorcami akcji zainaugurowanej 16 czerwca konferencją prasową w Kamienicy Kupieckiej mają być dzieci, młodzież i dorośli, którzy wykorzystują urządzenia elektroniczne z dostępem do internetu.

W ramach kampanii do mediów zostanie przekazany niecodzienny spot filmowy oraz komunikaty audio. Wydrukowano równieź ulotki informacyjne oraz plakaty.

Ogłoszono też konkurs dla dzieci i młodzieży, polegający na napisaniu własnego utworu literackiego w wybranej formie (wiersz, opowiadanie, bajka) z przeznaczeniem dla nastoletnich odbiorców, który ma promować bezpieczne wakacje bez smartfona. Prace można nadsyłać do 16 lipca. 

Kampanię realizuje Komenda Miejska Policji we współpracy z ZGM TBS Częstochowa. Jej partnerami są również: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego, KRUS, Starostwo Powiatowe w Częstochowie, Urząd Miasta Częstochowy. Honorowy patronat nad kampanią objął Prezydent Miasta Częstochowy.

- To bardzo dobrze, że częstochowska policja podjęła wraz z ZGM TBS akcję „Życie jest przed Tobą, nie w smartfonie” - powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Bardzo sugestywne spot filmowy i komunikat audio na pewno wpłyną na wyobraźnię uczestników ruchu drogowego, a dzięki przekazowi internetowemu o naszej wspólnej akcji usłyszą również mieszkańcy innych miast.

W spotkaniu z dziennikarzami w Kamienicy Kupieckiej wzięli także udział: prezes ZGM TBS Paweł Konieczny, zastępca Komendanta Miejskiego Policji nadkom. Grażyna Dudek oraz naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Częstochowie Anetta Ujma i dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Częstochowie Piotr Dobosz.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0154 seconds.