Brydż - idealna gra dla seniorów.

2015-02-27 00:00:00 sport
img

O tym, że aktywność fizyczna jest seniorowi bardzo potrzebna do zachowania sprawności, mówi się wiele. A co ze sferą społeczną i umysłową? Brak kontaktów społecznych i trenowania umysłu mogą mieć negatywne skutki dla stanu zdrowia osoby starszej. Tak jak ćwiczymy ciało, powinniśmy ćwiczyć również umysł. A do tego świetnie nadaje się brydż!

Dla dzisiejszych społeczeństw duży problem stanowią pojawiające się z wiekiem demencja i choroba Alzheimera. Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego im jesteśmy starsi, tym więcej uwagi powinniśmy poświęcać profilaktyce zdrowia mózgu. Wszystkim znany jest dobroczynny wpływ na szare komórki człowieka tak prozaicznej czynności, jak rozwiązywanie krzyżówek. Gra w brydża przedstawia się pod tym kątem o wiele lepiej!

Istota gry

W czym tkwi sekret? Brydż towarzyski to karciana gra logiczna. W rozgrywce biorą udział dwie rywalizujące ze sobą pary. Para musi ze sobą współpracować – jest to więc gra silnie rozwijająca kontakty międzyludzkie. Rozgrywka w dużej mierze opiera się na znajomości zasad rachunku prawdopodobieństwa, co wymaga wytężonej pracy umysłowej. Znaczną rolę odgrywa tu też psychologia. Trzeba stale myśleć o tym, jak porozumiewać się z partnerem, którego kart nie znamy, bez przekazywania sobie nawzajem dodatkowych sygnałów pomagających we współpracy.

Potwierdzone naukowo

Jak widać, brydż naprawdę ćwiczy pamięć i koncentrację. Naukowcy przeprowadzili już wiele badań pokazujących, że regularnie rozgrywane partie tej gry zmniejszają ryzyko zachorowania na Alzheimera o ponad 75 procent.

Społeczny wymiar brydża objawia się również poprzez różnorodne kluby i stowarzyszenia brydżowe, które skupiają ludzi o wspólnej pasji. W Polsce funkcjonuje ich całkiem sporo, np. Katowickie Stowarzyszenie Brydżowe Senior czy tarnowskie projekty brydżowe KANA-Senior i U Seniorów. Jak pokazują chociażby te przykłady – brydż jest bardzo popularny właśnie wśród osób starszych.

Organizm niepodatny na choroby

Czy brydż zapobiega tylko chorobom związanym z pamięcią? Niektórzy twierdzą, że wspiera także… odporność. I to nie tylko tę psychiczną. Gra angażuje korę mózgową, a ta stymuluje system immunologiczny. Skoro tak jest, to dzięki brydżowi lepiej radzimy sobie ze zwalczaniem atakujących nas wirusów.

Wygląda na to, że brydż oferuje całe mnóstwo korzyści. Bez wątpienia warto spróbować w niego zagrać!

źródło: cafesenior.pl

 

Page generated in 0.0129 seconds.