Chleb zwykle towarzyszy ci podczas większości posiłków. Postanawiasz jednak schudnąć i pojawia się problem. Nieraz słyszałaś, że chleb tuczy, zwłaszcza ten biały. Zastanawiasz się czy to prawda i czym ewentualnie mogłabyś go zastąpić.
Czy chleb tuczy?
Chleb wbrew pozorom nie ma wcale tak wielu kalorii. 100 g (czyli np. 4 kromki chleba pszennego), w zależności od rodzaju i dodatków w postaci ziaren, zawiera między 200 a 250 kcal (mniej więcej tyle, co szklanka pełnotłustego mleka czy nieco ponad jedno opakowanie małego jogurtu). Jedna kromka wielkości dłoni, to średnio ok. 70 kcal. Oczywiście chleb biały jest zwykle lżejszy od ciemnego, tak więc dwie kromki (chleba ciemnego i białego) tej samej wielkości, będą różniły się wagą, a zatem i liczbą kalorii na korzyść tego drugiego. Jednakże miej na uwadze, że wraz z białym chlebem dostarczasz jedynie pustych kalorii. Lepiej zjeść mniej chleba, ale ciemnego, bogatego w składniki odżywcze i błonnik, dzięki któremu na dłużej zaspokoisz głód.
Z chlebem jest jak z każdym jedzeniem. W umiarkowanych ilościach nie tuczy. I nieprawdą jest, że biały tuczy bardziej od ciemnego. To bardzo ogólnikowe określenie. Białe pieczywo po prostu nie zawiera niczego więcej oprócz kalorii. W ciemnym chlebie odnajdziesz mnóstwo wartościowych składników, które wspomogą twoją walkę z dodatkowymi kilogramami.
Będąc na diecie, spokojnie możesz zjeść 2 – 4 kromki chleba w ciągu dnia. Pamiętaj jednak by wybierać pieczywo wartościowe i wzbogacać je warzywami i białkiem: jajko, twaróg, pierś kurczaka, kawałek ryby. Do smarowania możesz używaj świeżego awokado, humusu czy zdrowej oliwy z oliwek, oczywiście w ograniczonej ilości.
Jaki chleb i dla kogo?
Chleb wypieczony z mąki z pełnego przemiału, razowy, pełnoziarnisty jest najlepszym wyborem, szczególnie dla osób z nadwagą, z podwyższonym cholesterolem, cierpiących na zaparcia oraz na choroby układu krążenia. Ma dużo niższy indeks glikemiczny niż pozostałe gatunki pieczywa, a więc na dłużej będzie dawał uczucie sytości.
Razowy chleb, ponieważ wypiekany jest z ziaren nieoczyszczonych, zawiera mnóstwo witamin z grupy B, a także najwięcej błonnika. Cztery kromki to połowa zapotrzebowania na ten składnik (ok. 18 g). Wybieraj chleb przygotowywany na zakwasie. Dostarczysz sobie w ten sposób wartościowych bakterii kwasu mlekowego, które pomagają likwidować z pieczywa substancje rakotwórcze tj. azotany, azotyny czy pleśnie, a także, które dzięki procesowi fermentacji mlekowej umożliwiają lepsze przyswajanie składników odżywczych ze zbóż.
Chleb na zakwasie ułatwia też trawienie i zapobiega zaparciom. Zawarty w zakwasie kwas mlekowy, sprzyja rozwojowi bakterii, które zabezpieczą cię przed rakiem jelita grubego.
źródło: wp.pl