Z ostatniej chwili

„Labirynt” improwizacji w „Gaude Mater”

2022-09-21 12:20:30 informacje
img

Dziś, w środę 21 września o godz. 19.00 będzie okazja, by usłyszeć Toma Bergerona –  saksofonistę, który grał choćby u boku Elli Fitzgerald. W składzie kwartetu „Labirynt” jest też m.in. Krzysztof Majchrzak - zapowiada biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Historia grupy sięga 1994 r. – wówczas było to trio: Henryk Gembalski, Krzysztof Majchrzak i Michał Zduniak. Sama formacja zagra w OPK nie po raz pierwszy – płytę „1999 Harmolodic Odyssey” wypełnia materiał nagrany w Ośrodku właśnie w tytułowym roku. Wtedy obok składu Gembalski – Majchrzak – Zduniak pojawił się Janusz Yanina Iwański. Koncert 21 września będzie natomiast pierwszym częstochowskim występem „Labiryntu” z Tomem Bergeronem w składzie.  
„Labirynt” to doświadczone postacie sceny improwizowanej, jazzu czy fusion. Basista Krzysztof Majchrzak – ze swoimi unikalnymi brzmieniami na basie, łączącymi podejście melodyczne, akordowe, perkusyjne i sonorystyczne (czyli akcentujące brzmienie instrumentu, często generowane nietypowo – na gitarze np. poprzez pocieranie, skrobanie, uderzanie etc.) – czynny jest od początku lat 80. na scenie jazzowej polskiej, a potem także francuskiej. Nie dość, że jego grania nie sposób zamknąć w konwencji „basu jazzowego”, to muzyk interesuje się też pograniczem muzyki, słowa, obrazu i video-artu. Skrzypek Henryk Gembalski - profesor Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach - ma w dorobku udział na ponad 40 płytach. Perkusista Adam Buczek, również profesor katowickiego Wydziału Jazzu, ma w CV współpracę z Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim i Sławomirem Kulpowiczem, by wymienić zaledwie trzy wielkie nazwiska. Saksofonista, klarnecista i flecista Tom Bergeron uczy natomiast na Western Oregon University, a grał choćby u boku Elli Fitzgerald, Anthonego Braxtona czy Roberta Craya; występuje też na festiwalach muzyki klasycznej i z orkiestrami symfonicznymi.
Koncert – w ramach cyklu JAZZtochowa – odbędzie się w Ośrodku Promocji Kultury (ul. Dąbrowskiego 1) o godz. 19. Bilety – w cenie 40 zł –  dostępne są także online w serwisie Going. Partnerem koncertu jest Związek Artystów Wykonawców STOART.
Na zdjęciach: Formacja „Labirynt” 
Fot. Marcin Szpądrowski i Andrzej Mochoń

Page generated in 0.0153 seconds.