Z ostatniej chwili

Nagrody i wyróżnienia na Spotkaniu Noworocznym

2024-01-19 12:28:03 informacje
img

Nagrody i wyróżnienia na Spotkaniu Noworocznym

Laureatek i laureatów było wielu – do wręczenia były bowiem nagrody w miejskich programach, medale „Merentibus”, tytuły „Promotor częstochowskiej gospodarki” i  nagrody za prace naukowe promujące Miasto. Wręczono je w miniony poniedziałek 15 stycznia podczas Spotkania Noworocznego w Filharmonii Częstochowskiej – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

„Merentibusy’’ to odznaczenia, które przyznaje prezydent Częstochowy za szczególne zasługi dla miejskiej społeczności i samorządu lokalnego. Tym razem odebrały je dwie osoby – Aneta Janik-Barciś i Adam Mroczek. 

Aneta Janik-Barciś – ekspertka zarządzania ludźmi, komunikacji i budowania zespołów, od 15 lat prowadzi szkolenia i warsztaty z młodzieżą mające kompleksowo przygotować do wkroczenia na rynek pracy, oswajać z rozmową rekrutacyjną i uczyć poprawnego pisania CV. Wiceprzewodnicząca Komisji ds. Kształcenia Zawodowego w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach,  członkini Powiatowej Rady Rynku Pracy przy częstochowskim PUP oraz prezeska Związku Przedsiębiorców i Pracodawców – Częstochowa. Napisała wiele branżowych tekstów. 

Adam Mroczek – zasłużony częstochowski muzyk i pedagog, znany jest z gry na organach i z kierownictwa chóru. Studia ukończył w Katowicach i Krakowie. Długoletni dyrektor średniej Szkoły Muzycznej w Częstochowie – dziś należącej do Zespołu Szkół Muzycznych im. Marcina Józefa Żebrowskiego, pełnił tę funkcję od 1978 aż do 2007 r. Pracował też w Społecznym Ognisku Muzycznym, był jednym z organizatorów Instytutu Muzyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej (dzisiejszego UJD). W 1975 r. założył Częstochowskie Towarzystwo Muzyczne. Laureat Nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury m.in. za zapoczątkowanie międzynarodowej wymiany uczniów pomiędzy Zespołem Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego a Jugendmusikschule Pforzheim (Niemcy). 

Spotkanie noworoczne było też okazją do wręczenia wyróżnienia za zasługi dla Województwa Śląskiego. Tym razem przyznane zostało ono na wniosek naczelnika Wydziału Edukacji UM Rafała Piotrowskiego. Z rąk wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego Stanisława Gmitruka odebrała je Beata Strzelecka-Mach – długoletnia dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 48 im. Armii Krajowej. Z wykształcenia germanistka, na co dzień angażuje się w działania na rzecz rozwoju lokalnego środowiska edukacyjnego. Jest koordynatorką pomocy dla Polek i Polaków – w tym dzieci – na dawnych, wschodnich ziemiach Rzeczpospolitej, przy współpracy z Towarzystwem Patriotycznym „Kresy”. Stale angażuje się w działania na rzecz szkoły w Szumsku na Litwie. 

Tak jak w poprzednich latach, prezydent Krzysztof Matyjaszczyk przyznał nagrody za działania spójne z programami miasta. 

W kategorii „Częstochowa Wspiera Seniorów” nagroda przypadła Elżbiecie Markowskiej, od 2013 r. działającej na rzecz środowiska senioralnego. Pani Elżbieta kieruje pracami Centrum Aktywności Seniorów, jest członkinią Partnerstwa Częstochowa Seniorom i Częstochowa Osobom Niepełnosprawnym, a także Częstochowskiej Rady Seniorów. Jej działania skupione są na aktywizacji i wsparciu seniorów i seniorek. W ramach CCAS zainicjowała powstanie miejsca, w którym osoby starsze mogą realizować swoje zainteresowania. Jest także prezeską Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki.

Klub Sportowy Norwid nagrodzono w kategorii „Kierunek Przyjazna Częstochowa”.  Spod jego skrzydeł przez ponad 20 lat wyszło wielu znakomitych siatkarzy, jak Piotr Gruszka, Łukasz Żygadło, Paweł Woicki czy aktualni reprezentanci Polski – Bartosz Bednorz i Mateusz Bieniek. Dzięki pracy wielu osób związanych z klubem „Norwid” wywalczył sobie silną markę w polskiej siatkówce. Nagrodę odebrali prezes Lesław Walaszczyk oraz dyrektor Łukasz Żygadło.  

W kategorii „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” nagroda powędrowała do Huty Stalowa Wola S.A. oddział Autosan w Sanoku. Dzięki współpracy z firmą częstochowskie pasażerki i pasażerowie mają możliwość korzystać z całkowicie zeroemisyjnych autobusów, wyposażonych w automatyczne zliczarki potoków pasażerskich, dynamiczną informację, porty USB czy pełną klimatyzację. Dopełnieniem współpracy było zrealizowanie w 2023 r. zamówienia na kolejne 4 „elektryki” w parametrach skonfigurowanych według częstochowskiego zamówienia. Nagrodę dla „Autosanu” odebrał prezes Maciej Borecki.  

W ramach programu „Teraz Lepsza Praca” odbywa się konkurs „Promotor Częstochowskiej Gospodarki”. Wyróżniono w nim kilka podmiotów. W imieniu Gabinetu Audioprotetycznego „Oto Słyszę” nagrodę odebrała jego właścicielka Małgorzata Urbańska. Domeną gabinetu są aparaty słuchowe i systemy wspomagające słyszenie, a misją – pomoc osobom niedosłyszącym w powrocie do normalnej komunikacji. Nagroda przypadła też Fundacji Ucz się Zdrooowia – odebrała ją prezeska zarządu Małgorzata Stanior. Fundacja edukuje konsumentki i konsumentów w zakresie ekologii i zdrowego żywienia, zwracając szczególną uwagę m.in. na dobroczynność kiszonek i miodów smakowych oraz suplementów DuoLife. Katarzyna i Paweł Koćwin odebrali natomiast nagrodę dla Grupy Argo Navi –  partnera Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, świadczącego usługi w zakresie pomocy publicznej – zarówno dla międzynarodowych koncernów, jak i mniejszych, rodzinnych firm. 

Nagroda Główna w konkursie oraz tytuł „Promotora Częstochowskiej Gospodarki 2023” powędrowały do Asten Group – firmy, która od niemal ćwierć wieku wyróżnia się na rynku ogólnopolskim i lokalnym, a ostatnio również międzynarodowym. Jej atutami są wielomarkowa struktura i wszechstronność, a w wielu obszarach także pionierski charakter działań. W ramach jej struktury funkcjonuje siedem marek (Plastigo, Shini Europe, Ozzone, VIKK, Adino, Havier, Technigo) specjalizujących się w różnych branżach – handlu, dystrybucji, projektowaniu graficznym  czy zarządzaniu ludźmi. Gratulacje i nagrodę dla firmy odebrał prezes zarządu Asteniusz Myśliwiec. 

Laureatem Nagrody Specjalnej został Uniwersytet Jana Długosza, reprezentowany podczas wieczoru przez rektor prof. dr. hab. Annę Wypych-Gawrońską. UJD odgrywa kluczową rolę w budowaniu wizerunku miasta i regionu poprzez swój dynamiczny rozwój i nowoczesne podejście do edukacji. W 2023 r. uczelnia uzyskała status uniwersytetu klasycznego i europejskiego, potwierdzając tym samym osiągnięcie najwyższych standardów akademickich i ścisłe przestrzeganie wartości europejskich. Poprzez współpracę z różnymi instytucjami UJD wspiera inicjatywy społeczne, dbając o rozwój kultury, sportu, edukacji, ochrony środowiska czy zdrowia publicznego.

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym na scenie sali koncertowej Filharmonii Częstochowskiej gratulowali prezydent Krzysztof Matyjaszczyk oraz przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny.

Na zdjęciu: Elżbieta Markowska - laureatka w kategorii „Częstochowa Wspiera Seniorów”

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0178 seconds.