Z ostatniej chwili

78. rocznica egzekucji w Gnaszynie

2022-04-22 14:23:09 informacje
img

Jak co roku uczczono pamięć dziesięciu Polaków powieszonych przez hitlerowskich okupantów w 1944 r. Zakładników skazano na śmierć, bo nikt nie ujawnił nazwisk osób udzielających pomocy żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego – inf9ormuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Przedstawiciele władz miasta symbolicznie upamiętnili to wydarzenie. Zastępca Prezydenta Ryszard Stefaniak wraz z miejskimi radnymi Dariuszem Kapinosem i Sebastianem Trzeszkowskim złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscu egzekucji.

24 kwietnia 1944 roku szubienicę ustawiono na wzgórzu, a wokół niej niemieccy żandarmi zgromadzili mieszkańców Gnaszyna (dziś dzielnicy Częstochowy) i okolicznych wsi. To od nich żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego niejednokrotnie otrzymywali wsparcie. Gestapowcy byli niezwykle okrutni, zmuszali osoby wybrane z tłumu do zakładania skazańcom pętli na szyję…

Nikt z Polaków obecnych przy egzekucji nie znał tych mężczyzn, byli mieszkańcami innego regionu. Ich ciała wywieziono w nieznane miejsce. Mieszkańcy Gnaszyna jednak na zawsze zapamiętali to tragiczne wydarzenie i 10 niewinnych zakładników, którzy tu stracili życie. W miejscu kaźni stanął krzyż z pamiątkową tablicą, a uliczce odbiegającej od krzyża na wschód, nadano imię 10 Zakładników.

Za przygotowanie uroczystości odpowiadali dyrektor Piotr Włoczek, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0248 seconds.