Z ostatniej chwili

9 stycznia bezpłatne badania w kierunku chorób płuc

2023-01-09 09:14:46 informacje
img

Jeśli mamy nawracające objawy ze strony układu oddechowego, warto pomyśleć o badaniu spirometrycznym. Dziś, w poniedziałek 9 stycznia będzie je można zrobić przy al. Pokoju 10 w busie Fundacji NEUCA dla Zdrowia - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 
Przewlekły kaszel, odkrztuszanie wydzieliny, duszność, nawracające stany zapalne – wszystko to powinno zachęcać nas do badania. Zdrowie płuc powinny mieć na uwadze osoby z różnych grup wiekowych i różnych warstw społecznych. Nie należy bagatelizować niepokojących objawów, gdyż wczesne wykrycie choroby znacząco zwiększa szansę na skuteczne leczenie.
Główne czynniki przyczyniające się do chorób układu oddechowego to zanieczyszczone powietrze i palenie papierosów. Szacuje się, że na choroby płuc cierpi ponad 6 mln Polek i Polaków. Około 4 mln ma astmę, a 2,5 mln – przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Połowa chorych na astmę i ponad 3/4 chorych na POChP nie wie o swojej chorobie. Dlatego tak ważne jest wykonywanie profilaktycznych badań spirometrycznych, które pomagają w postawieniu diagnozy. Wykrycie schorzenia w odpowiednim czasie pozwala zastosować odpowiednie leczenie, które poprawia jakość życia chorego i często je wydłuża. Poza tym – płuca pozostają tym narządem, który najczęściej obciążony jest w razie infekcji SARS-CoV-2.  
Podstawowym i najczęściej stosowanym badaniem w diagnostyce chorób układu oddechowego jest pomiar spirometryczny. I właśnie to badanie będzie można sobie zrobić w Częstochowie dzisiaj. „Spirobus” Fundacji NEUCA dla Zdrowia będzie czekał na chętnych w poniedziałek 9 stycznia przy al. Pokoju 10, w godz. 10.00 – 16.00.
Do badania spirometrycznego nie mogą przystąpić osoby przed 21. rokiem życia, po zawale serca, udarze mózgu, po jakimkolwiek zabiegu inwazyjnym na sercu, operacji oczu (przez pół roku), z tętniakami, odmą opłucnową lub zwiększonym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym.
Dodatkowo – już w ramach profilaktyki cukrzycowej – w busie będzie można samodzielnie wykonać pomiar poziomu cukru we krwi. Nad poprawnością takiego pomiaru czuwać będzie odpowiedni personel. 
Udział w badaniu jest bezpłatny – trzeba się tylko wcześniej zapisać, ale można to zrobić przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, przy al. Pokoju 10.
Organizator zapewnia, że dokłada wszelkich starań, aby w obecnych warunkach zwiększonych przypadków wszelkich infekcji, w tym grypy, zapewnić wszystkim pacjentkom i pacjentom bezpieczeństwo. W „spirobusie” będą się odbywać tylko umówione wizyty. Organizator zaprasza osoby, które nie mają podejrzeń zakażenia koronawirusem i zakrywają usta i nos maseczką. 
Wszelkie szczegóły na temat przeciwwskazań do badania, terminów, lokalizacji i zapisów są na stronie Fundacji NEUCA dla Zdrowia w sekcji „Aktualności”.

Page generated in 0.0177 seconds.