Z ostatniej chwili

Akt oskarżenia w sprawie oszustw metodą „na wnuczka”

2021-05-21 11:30:17 informacje
img

Prokuratura Rejonowa w Lublińcu skierowała do tamtejszego Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko mieszkańcowi Częstochowy Rafałowi P., dotyczący oszustw „na wnuczka”, popełnionych w Gwoździanach (woj. śląskie), Chełmnie (woj. łódzkie), Inwałdzie (woj. małopolskie) i Dylewie (woj. warmińsko-mazurskie).
Jak informuje rzecznik prasowy prok. Tomasz Ozimek, w toku postępowania ustalono, że 19 października 2020 r. do starszego małżeństwa, zamieszkałego w Gwoździanach, zatelefonował mężczyzna i przedstawił się jako funkcjonariusz Policji. Poinformował pokrzywdzonych, że ich zięć spowodował wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym i w celu uniknięcia odpowiedzialności muszą przekazać pieniądze za pośrednictwem kuriera. Po upływie pewnego czasu do miejsca zamieszkania małżeństwa przybył mężczyzna, któremu pokrzywdzeni przekazali pieniądze w kwocie 70.000 zł i 1.500 EURO.   
W wyniku podjętych działań śledczych ustalono, że osobą odbierającą pieniądze był mieszkaniec Częstochowy Rafał P., zatrudniony w jednej z firm budowlanych. 
Rafał P. został zatrzymany przez Policję 6 lutego 2021 r. Przesłuchany przez prokuratora pod zarzutem oszustwa nie przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i wyjaśnił, że na portalu ogłoszeniowym znalazł ofertę pracy w charakterze kuriera. Mężczyzna, który zamieścił ogłoszenie, kontaktował się z nim telefonicznie i przekazywał adres, pod który ma się udać, aby odebrać przesyłkę. Następnie podejrzany przekazywał te paczki mężczyźnie na terenie Czech.  
W toku dalszego postępowania stwierdzono, że Rafał P. dopuścił się także innych przestępstw, działając metodą „na wnuczka”. W dniach 22-26 października 2020 r.  doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie od 30.000 do 50.000 zł pokrzywdzonych z Chełmna w woj. łódzkim, Inwałdu w woj. małopolskim i z Dylewa w woj. warmińsko-mazurskim. 
Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Lublińcu zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie.
Rafał P. (25 l., z zawodu technik budownictwa) nie był w przeszłości karany.  
Za oszustwo grozi od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. 
Prokuratura Rejonowa w Lublińcu kontynuuje czynności śledcze, by ustalić i pociągnąć do odpowiedzialności karnej pozostałych sprawców ww. przestępstw.

Page generated in 0.0162 seconds.