Z ostatniej chwili

Andrzejki zbliżają

2023-12-05 11:55:22 informacje
img

Wspólna zabawa zbliża, jak pokazało polsko-ukraińskie spotkanie andrzejkowe w Szkole Podstawowej nr 41. Była okazja, aby odkryć podobieństwa między tradycjami obu krajów – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Spotkanie andrzejkowe w ramach współpracy polsko-ukraińskiej odbyło się w piątek 1 grudnia w Szkole Podstawowej nr 41 im. Jana Matejki. Ze strony samorządu miasta w spotkaniu uczestniczyli zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak oraz naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski. Zaproszone były także dyrekcje kilku  częstochowskich szkół. Wszystkich gości witała dyrektor SP nr 41 Joanna Woźniak.
W andrzejkowych zabawach wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych nr 41, 8, 31, 32, 38, 39, 49 oraz Zespołów Szkolno-Przedszkolnych 1 i 5 wraz z opiekunami. Spotkanie służyło integracji polskich uczennic i uczniów z dziećmi z Ukrainy uczącymi się w częstochowskich szkołach podstawowych – i, jak można sądzić z sympatycznej atmosfery, to się udało. Była okazja, aby poznać nieco tradycje wróżb i zabaw i andrzejkowych. I jak pokazały śpiewy i obyczaje ludowe pielęgnowane w obu krajach, wiele łączy na tym polu Polskę i Ukrainę.
Andrzejki poprowadziły Ukrainki wspierające w szkole uczennice i uczniów z tego kraju – Mariana Tarchanyn i Iryna Kvasniak oraz nauczycielka opiekunka Samorządu Szkolnego Marta Berdys. Dekoracje wykonała  nauczycielka plastyki Bożena Górniak, za oprawę muzyczną odpowiedzialne były Agnieszka Głowacka i Paulina Korusiewicz. Prezentację multimedialną przygotowały Agnieszka Głowacka, Beata Grabara i Mariana Tarchanyn.


Fot. udostępnione przez szkołę / Biuro Prasowe Urzędu Miasta 

Page generated in 0.0161 seconds.