Z ostatniej chwili

Aż się chce studiować na Politechnice

2023-03-20 11:06:00 informacje
img

Aż się chce studiować na Politechnice

Owady w technice i mikroplastik w przyrodzie – wykładów o takich intrygujących zagadnieniach wysłuchało blisko 600 młodych ludzi z naszego miasta i regionu podczas inauguracji Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

W CZUM – czyli Częstochowskim Uniwersytecie Młodzieżowym – chodzi nie tylko o przybliżenie młodzieży z całego regionu ciekawej tematyki z przeróżnych dziedzin inżynierii, nauki czy zarządzania. Chodzi także o uświadomienie młodym ludziom, że aby te arcyciekawe zagadnienia zgłębiać, nie trzeba wyjeżdżać daleko – wystarczy zdecydować się na studia na Politechnice Częstochowskiej. Dlatego zgromadzeni 16 marca w auli Wydziału Zarządzania uczennice i uczniowie z 17 szkół średnich obejrzeli również niedługą videoprezentację atutów uczelni. A jest ich wiele: na 6 wydziałach, ponad 30 kierunkach i 100 zakresach kształcenia uczy się obecnie ok. 5 tysięcy przyszłych specjalistek i specjalistów, mających do dyspozycji m.in. platformę e-learningową, studia po angielsku, aule wykładowe i ponad 300 sal dydaktycznych i laboratoriów. Nad jakością kształcenia czuwa ponad 600-osobowa kadra naukowo-dydaktyczna. Uczelnia jest umiędzynarodowiona m.in. poprzez programy wymiany akademickiej. Chwali się wyróżnieniami, akredytacjami, certyfikatami, nagrodami czy zdobywającym laury w USA łazikiem marsjańskim, udoskonalanym przez kolejne ekipy młodych konstruktorów.

Wszystkie młode uczestniczki i uczestników CZUM powitali rektor Politechniki Częstochowskiej prof. Norbert Sczygiol oraz zastępca prezydenta miasta Piotr Grzybowski. Przed wykładami rektor podpisał jeszcze umowy o współpracy z dwoma częstochowskimi liceami – II LO im. Romualda Traugutta oraz VII LO im. Mikołaja Kopernika, reprezentowanymi przez dyrektorów obu placówek. 

A potem przyszedł czas na meritum – czyli intrygujące wykłady, ilustrujące zakres i różnorodność kwestii, które bada się na współczesnych uczelniach technicznych. O wielkim wyzwaniu dzisiejszej ekologii – mikroplastiku w środowisku, jego pochodzeniu, wpływie na organizmy żywe i możliwościach radzenia sobie z nim opowiadała dr hab. inż. Ewa Wiśniowska z Wydziału Infrastruktury i Środowiska. Z kolei o technicznym zastosowaniu… insektów mówił dr inż. Tomasz Geisler z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki.

Wszystkie uczestniczki i uczestnicy CZUM otrzymali od uczelni koszulkę oraz indeks – wcale nie tylko „symboliczny”, bo po każdym wykładzie znajdzie się w nim zaliczenie. Na razie bez zakuwania i stresu – bez egzaminu. Ci, którzy uzbierają trzy takie zaliczenia, na zakończenie CZUM będą mieli szansę zdobyć atrakcyjne nagrody, z których główne to hulajnoga elektryczna i tablet.

Politechnika uruchomiła Częstochowski Uniwersytet Młodzieżowy w 2009 r., dając uczennicom i uczniom szansę udziału w interesujących wykładach i prawdziwych zajęciach laboratoryjnych. Dotychczas skorzystało z nich 7 tys. młodych ludzi. CZUM organizowany jest m.in. pod patronatem prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka – także absolwenta PCz.   

W kolejnych miesiącach w programie CZUM jeszcze m.in. wykłady o inteligentnych materiałach, subiektywnych i obiektywnych wymiarach rzeczywistości wirtualnej, technologii BIM w budownictwie czy jasnych i mrocznych aspektach zjawiska internetowych influencerów. W laboratoriach PCz odbędą się natomiast zajęcia m.in. wokół termowizji, modelowania obiektów architektonicznych, pomiarów w podczerwieni, systemów stosowanych w inteligentnych budynkach, robotyki, pomiarów w ciepłownictwie, wentylacji i klimatyzacji, DNA, wielozadaniowych łazików terenowych, bioniki, druku 3D czy projektowania zieleni w mieście. Następny wykład – 13 kwietnia – połączony będzie z jeszcze dwiema formami promocji studiów na PCz, czyli Dniem Otwartym i akcją „Dziewczyny na politechniki”. 

 

Fot. Materiały Politechniki

Page generated in 0.0177 seconds.