Z ostatniej chwili

Beksiński znów w MGS

2021-08-04 13:04:20 informacje
img

Beksiński znów w MGS

W Miejskiej Galerii Sztuki (al. NMP 64) można oglądać 60 odbitek fotografii Zdzisława Beksińskiego – artysty charakterystycznego, ale i wszechstronnego, nietrzymającego się kurczowo malarskiego medium. Spieszmy się, bo ekspozycja potrwa tylko do końca września – zachęca Biuro Prasowe Urzędu Miasta.   

 Od 2006 r. Galeria była dysponentką części dorobku artystycznego Beksińskiego, pochodzącej ze zbiorów Anny i Piotra Dmochowskich. Prace te były prezentowane jako wystawa stała pod nazwą Muzeum Zdzisława Beksińskiego. 

Decyzje właścicieli kolekcji prowadzące do powstawania kolejnych miejsc prezentacji dorobku artysty wpływały również na kształt i zawartość wystawy w częstochowskiej galerii. Pierwsza poważna zmiana miała miejsce w 2016 roku, po przeniesieniu wcześniej prezentowanej w Częstochowie kolekcji do Nowohuckiego Centrum Kultury. Z Paryża przywiezione zostały inne, nigdy wcześniej nie pokazywane w Polsce obrazy i rysunki, dając początek nowej wystawie – pod nazwą „Beksiński. Drugie Muzeum”.

Drugie Muzeum” było dostępne w Częstochowie przez blisko sześć lat. Towarzyszył mu szereg wydarzeń kontekstowych, poszerzających wiedzę o Beksińskim i urozmaicających odbiór jego dzieł. Były zatem spotkania, spektakle, koncerty, dyskusje.  

W grudniu zeszłego roku upłynął termin umowy depozytowej z kolekcjonerami i po negocjacjach nastąpiła kolejna zmiana – 18 obrazów Beksińskiego pokazywanych w MGS trafiło do Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. W zamian kolekcjoner zadecydował o przekazaniu w depozyt częstochowskiej Galerii 60 odbitek fotografii ze swojej kolekcji – do końca września. Fotografie będą główną częścią wystawy, na której nadal znajdą się też obrazy i rysunki. Wystawa traci jednak swój wieloletni status stałej ekspozycji. 

Spieszmy się zatem i oglądajmy te prace – będziemy mogli to robić tylko do 30 września… 

 

Page generated in 0.0184 seconds.