Z ostatniej chwili

Bezpieczne wakacje 2022

2022-06-27 11:30:29 informacje
img

Wakacje to czas odpoczynku, zabawy i nowych wrażeń. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie własnym i naszych bliskich – przypominają specjaliści z Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie.

24 czerwca rok szkolny 2021/2022 zakończyło w Częstochowie 32.752 uczennic i uczniów oraz 4371 nauczycielek i nauczycieli (ta liczba dotyczy szkół, dla których miasto jest organem prowadzącym). Wakacje ma blisko 5,3 tys. przedszkolaków, 17,7 tys. uczniów podstawówek oraz 12,8 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych ( z czego 5,6 tys. w liceach, 5,8 tys. w technikach oraz blisko 1,4 tys. w szkołach branżowych). 

Pamiętając o bezpieczeństwie, zwróćmy uwagę nie tylko na jego zasady na placach zabaw, ale również w górach, nad wodą, w lesie, na słońcu, podczas burzy czy po prostu w domu. Zadbajmy o jeden z najważniejszych czynników chroniących dzieci i młodzież przed podejmowaniem zachowań ryzykownych, jakim jest więź z rodzicami. Wakacje to czas, który możemy poświęcić naszym dzieciom i bliskim. Jako dorośli bądźmy wzorem dobrych zachowań, a także źródłem użytecznych porad i wskazówek. Pozostając w relacji z dziećmi czy młodzieżą, porozmawiajmy o zagrożeniach, jakie mogą przydarzyć się w czasie letniego pobytu na wakacjach. Przypomnijmy numery telefonów alarmowych, zapoznajmy z międzynarodowym gestem „Pomóż mi” i nauczmy, jak reagować w sytuacjach zagrożenia. 

Czas wakacji i wypoczynku to czas wielu przyjemnych chwil, które stale uwieczniamy na zdjęciach. Dzielenie się ze znajomymi zdjęciami z wakacji oraz różnych imprez i spotkań towarzyskich jest przyjemne. Pamiętajmy jednak o kilku ważnych zasadach, które zapewnią nie tylko dobrą zabawę, ale i bezpieczeństwo. Zastanówmy się, czy naprawdę musimy utrwalać na zdjęciu lub filmie każde wydarzenie? Może warto po prostu na chwilę pozostać w świecie realnym i wyłączyć się z sieci? Jeśli to nasz pomysł na temat do rozmowy, to zastanówmy się, czy wszystko nadaje się do publikacji? Zdjęcia z wakacji mają nam przypominać o dobrej zabawie, a nie informować o każdym naszym kroku i podejmowanych aktywnościach, a tym bardziej być powodem krytyki czy hejtu.   

Czas wolny od szkoły, pracy to nierzadko czas szukania sobie zajęć. Pamiętajmy o zachowaniu tzw. higieny cyfrowej. W dogodnym czasie porozmawiajmy z dziećmi i młodzieżą o zagrożeniach wynikających z nieograniczonego korzystania z internetu. Zwróćmy uwagę, że zjawisko przemocy czy pornografii jest o wiele bardziej niebezpieczne i dotkliwe w skutkach z powodu swojej niemal nieograniczonej dostępności. Z kolei hejt często doprowadza dzieci do zaburzeń depresyjnych i lękowych, z którymi same nie są w stanie sobie poradzić. Dlatego tak ważna są dobre relacje z rodzicami, którzy pomogą nauczyć dziecko reagować na pojawiające się niebezpieczeństwa, ale też w odpowiednim momencie zareagują na zagrożenie.

Letni czas powinien być dla nas inspiracją do wspólnej aktywności i szukania sposobów spędzania czasu wolnego. Obdarzmy nasze dzieci uwagą, spędzajmy czas na odpoczynku, rozmowach, dyskusjach czy zabawie tak, aby z energią powrócić do codziennych zajęć i wraz z dziećmi rozpocząć nowy rok szkolny w pełni sił i z nowymi pomysłami.

 

Tekst, fot. i materiał graficzny: Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie

Page generated in 0.0222 seconds.