Z ostatniej chwili

Bezpieczny dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny 2021

2021-10-28 12:26:52 informacje
img

Rozpoczął się czas przygotowań do Dnia Wszystkich Świętych, kiedy znacznie częściej odwiedzamy groby bliskich i wyjeżdżamy na oddalone od miejsca zamieszkania cmentarze. Zapoznajmy się wcześniej ze zmianami w organizacji ruchu wprowadzanymi czasowo w tym okresie na drogach oraz w rejonie cmentarzy czy parkingów. Z uwagi na trwającą pandemię COVID-19 Policja przypomina także o obostrzeniach z nią związanych. Zachowajmy rozsądek i stosujmy się do zasad bezpieczeństwa.

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych w celu ułatwienia dojazdu do cmentarzy na terenie miasta Częstochowy i zapewnienia bezpieczeństwa osób odwiedzających groby bliskich, Policja prosi o zapoznanie się z wprowadzonymi zmianami na stronie Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie.

https://mzd.czest.pl/aktualnosci-mzdit/swieto-wszystkich-swietych-organizacja-ruchu-drogowego-w-czestochowie

Warto pamiętać, że nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy również od nas samych. Dlatego Policja apeluje do pieszych, by korzystali z chodników, a w przypadku ich braku – z pobocza znajdującego się z lewej strony drogi. Z uwagi na szybko zapadający zmrok bądźmy widoczni na drodze i dla własnego bezpieczeństwa nośmy odblaski. Mimo że prawo wymaga ich noszenia wyłącznie poza obszarem zabudowanym, Policja zachęca, by mieć je na sobie zawsze. Przed wejściem na jezdnię zachowajmy szczególną ostrożność i przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Kierowcy powinni pamiętać, że nie zawsze prędkość dopuszczalna oznacza prędkość bezpieczną! Poruszajmy się z prędkością, która zapewnia panowanie nad pojazdem oraz jest dostosowana do natężenia ruchu i obowiązujących limitów prędkości. Technikę jazdy należy dostosować do warunków atmosferycznych na drodze.

Aby dni zadumy i pamięci o zmarłych przebiegły spokojnie, Policja apeluje o zachowanie rozsądku, wzmożoną czujność i przestrzeganie kilku ważnych zasad bezpieczeństwa:

 • -Zanim wyjedziemy z domu pomyślmy, jak zabezpieczyć swoje mieszkanie. Wychodząc, sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych czy piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych. Jeśli posiadamy alarm, pamiętajmy o uaktywnieniu go.
 • -Możemy również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.
 • -Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów oraz rozważmy zdeponowanie w banku posiadanej gotówki.
 • -Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów, ponieważ mogą paść łupem złodzieja. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy na straganach przy cmentarzach nie pokazujmy, ile pieniędzy mamy przy sobie. Pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymajmy w wewnętrznej kieszeni ubrania, co z pewnością utrudni złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.
 • -Szczególną czujność powinniśmy również zachować podczas korzystania z komunikacji publicznej, zwłaszcza przy wsiadaniu i wysiadaniu. Pamiętajmy by torebki, saszetki, plecaki były zamknięte, najlepiej obrócone zapięciem do ciała i przytrzymywane ręką od góry.
 • -W razie korzystania z własnego transportu zapoznajmy się wcześniej ze zmianami w organizacji ruchu wprowadzanymi czasowo w tym okresie na drogach oraz w rejonie cmentarzy czy parkingów.
 • -Parkując samochód przed cmentarzem, również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy czy drzwi i okna w aucie są zamknięte. Widoczny laptop czy torebka mogą niestety stanowić okazję dla potencjalnego złodzieja. Pamiętajmy też, gdzie pozostawiliśmy swój pojazd, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu.
 • -Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Dobrze, gdyby ktoś ze znajomych lub rodziny mógł towarzyszyć nam na cmentarzu.
 • -Jeżeli w okresie Wszystkich Świętych, zabieramy na cmentarz dzieci, zwracajmy na nie szczególną uwagę. Zadbajmy, aby dziecko posiadające telefon komórkowy pod hasłem ICE miało wpisany numer telefonu swego rodzica lub opiekuna. Małe dzieci wyposażmy w kartkę z danymi kontaktowymi do rodzica lub opiekuna. Uczmy też najmłodszych, że w sytuacjach awaryjnych zawsze mogą uzyskać pomoc od przedstawicieli służb mundurowych: policjanta, strażnika miejskiego, strażaka oraz harcerza.
 • Wybierając się do nekropolii ze starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.
 • -Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o nasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Dlatego stosujmy się do poleceń i wskazówek wydawanych przez policjantów lub innych funkcjonariuszy pełniących służbę w rejonach cmentarzy.
 • -Pamiętajmy także o obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa. Zachowajmy rozsądek i stosujmy się do zasad bezpieczeństwa, żeby ograniczać rozprzestrzenianie się choroby COVID-19. Mimo tłumu na cmentarzach, pamiętajmy o dystansie społecznym. W przypadku osób starszych i chorych, dla ich dobra, rozważmy zasłonięcie maseczką ust i nosa.

Page generated in 0.018 seconds.