Z ostatniej chwili

Bieg pamięci Szarych Szeregów

2021-09-28 13:41:51 informacje
img

Z okazji 82. rocznicy powstania Szarych Szeregów i Polskiego Państwa Podziemnego w Częstochowie zorganizowano Bieg Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

W Biegu uczestniczyły patrole od 3 do 5 osób wystawione przez szkoły. Każda szkoła mogła wystawić dowolną liczbę patroli w każdej kategorii. Podział na grupy wiekowe  obowiązywał taki, jak historycznie w Szarych Szeregach:

- „Zawiszacy” (klasy IV-VI szkoły podstawowej);
- „Bojowe Szkoły” (klasy VII-VIII szkoły podstawowej i I klasy szkół średnich);
- „Grupy szturmowe” (szkoły średnie od II klas).

W trakcie uroczystości rozpoczęcia Biegu zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak wraz z przedstawicielem Komendy Hufca ZHP druhem Przemysławem Kowalskim, Bożeną Golachowską - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca i naczelnikiem Wydziału Edukacji Rafałem Piotrowskim złożyli kwiaty przy pomniku „Poległym w Obronie Ojczyzny” na placu Pamięci Narodowej.

 Przypomnijmy, że współtwórcą i dowódcą częstochowskiego hufca harcerskiego w konspiracji był Eugeniusz Stasiecki ps. Piotr Pomian. Pracował jako nauczyciel - najpierw w Cykarzewie, a następnie w Szkole Podstawowej nr 21 w Częstochowie w dzielnicy Stradom. Walczył w 7 Dywizji Piechoty pod Janowem. Dowodził jako ppor. rez. 1 plutonem w 1 kompanii I batalionu w 74 pułku piechoty. Później był m.in. szefem „Pasieki” - głównej kwatery Szarych Szeregów oraz zastępcą naczelnika Szarych Szeregów. Zginął w powstaniu warszawskim w sierpniu 1944 r., dowodząc natarciem plutonów batalionu „Zośka”.

Organizatorami biegu byli: Hufiec ZHP Częstochowa, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, Szkoła Podstawowa nr 52 im. Małego Powstańca w Częstochowie.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.018 seconds.