Z ostatniej chwili

Budujemy mosty i otwieramy drzwi

2023-03-14 11:55:40 informacje
img

Pod tym hasłem został zrealizowany projekt, w który zaangażowały się częstochowskie licea – I LO i VIII LOS oraz zagraniczne placówki z Bambergu i Strasburga – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Od 5 do 10 marca grupa uczniów I LO im. J. Słowackiego i VIII LOS im. J. Sowińskiego wzięła udział w międzynarodowym projekcie pt. „Brücken bauen und Türen öffnen” („Budujemy mosty i otwieramy drzwi”) promującym dialog i współpracę między młodzieżą z różnych krajów Europy. W projekcie uczestniczyli również uczniowie z  Dientzenhofer-Gymnasium z Bambergu w Niemczech oraz Lycée Fustel de Coulanges ze Strasburga we Francji.

Projekt wsparły: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży i Urząd Miasta Częstochowy. Osią przedsięwzięcia były warsztaty dotyczące historii i kultury oraz kształtowania postaw tolerancji i otwartości. Umożliwiły młodzieży wzajemne poznanie się, wymianę doświadczeń i poglądów, a także nawiązanie kontaktów międzykulturowych. Uczestnicy mieli okazję rozwinąć swoje umiejętności językowe. Młodzież spotkała się w wyjątkowy miejscu – Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” położonym w Kotuniu koło Warszawy. Podczas tego projektu uczniowie zwiedzili Warszawę, m.in. Stare Miasto, Zamek Królewski oraz Centrum Nauki Kopernik. Wybrali się także na teren obozu zagłady w Treblince – jednego z najstraszniejszych miejsc w historii ludzkości, gdzie hitlerowcy zamordowali ponad 800 tysięcy Żydów.

Głównym zadaniem młodzieży była praca nad projektem teatralnym dotyczącym historii z czasów II wojny światowej. Uczniowie – w mieszanych grupach językowych – pracowali nad sztuką w oparciu o zgromadzone wspomnienia dziadków i rodziców. Wykorzystali różne formy artystyczne do przedstawienia swoich pomysłów: plakaty, wiersze, krótkie scenki teatralne i pantomimę. W ramach projektu uczniowie mogli porównać swoje systemy szkolnictwa i dowiedzieć się więcej, jak wygląda nauka w innych krajach. 

Projekt „Brücken bauen und Türen öffnen” z pewnością pozwolił uczniom zdobyć nowe doświadczenia, nawiązać międzynarodowe przyjaźnie i zwrócił uwagę, jak ważne jest budowanie relacji dla osiągnięcia porozumienia w Europie i na świecie.

Fot. BIuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0204 seconds.