Z ostatniej chwili

By nauczycielki z Ukrainy dobrze się odnalazły

2022-10-03 11:27:13 informacje
img

Temu, by nauczycielki z Ukrainy dobrze się odnalazły w naszych szkołach, służyło spotkanie zorganizowane z inicjatywy naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miasta. Bo pytań jest wiele – choćby o proces nostryfikacji dyplomu, czyli jego formalnego uznania w Polsce - informuje Biueo Prasowe Urzędu Miasta.
Spowodowany rosyjską agresją wobec Ukrainy kryzys uchodźczy sprawił, że także do Częstochowy po 24 lutego trafiły nauczycielki i nauczyciele z tego kraju. Liczni z tego grona znaleźli zatrudnienie w częstochowskich szkołach i innych placówkach oświatowych, aby wspomóc polską kadrę w pracy z ukraińskimi dziećmi. Taka pomoc jest nieoceniona w kontekście ogromnej potrzeby integrowania dzieci z Ukrainy z ich polskimi rówieśnikami i rówieśniczkami, ale i w obliczu problemów trapiących całą polską oświatę – trudności dyrekcji szkół z obsadzeniem etatów, coraz częściej obserwowanej niechęci młodych absolwentek i absolwentów do wiązania się ze szkolnictwem publicznym z powodu niewystarczających zarobków etc.
Przebywające obecnie w Częstochowie nauczycielki i nauczyciele z Ukrainy mają jednak – co zrozumiałe – rozmaite pytania i wątpliwości wynikające z różnic między szkolnymi systemami obu krajów, a zatem i odmiennymi realiami pracy. Z inicjatywy naczelnika Wydziału Edukacji UM Rafała Piotrowskiego 28 września odbyło się więc spotkanie z myślą o pedagogach zza wschodniej granicy. Zorganizowano je w Zespole Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych. Obok pomysłodawcy, w spotkaniu uczestniczyli także dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych Rafał Dziwis oraz jego zastępczyni Małgorzata Krakowska.
Omawiano takie kwestie, jak np. szczegóły procedury nostryfikacji dyplomu pedagogicznego (dającej możliwość uzyskania samodzielnego etatu nauczycielskiego w polskiej szkole) czy zasady współpracy z Zespołem Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie. Goście zapoznali się też z propozycjami tematów spotkań konsultacyjno-doradczych w tym roku szkolnym. Takie konsultacje mają odbywać się cyklicznie – raz na dwa miesiące.
Fot. Materiały organizatorów / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0156 seconds.