Z ostatniej chwili

Consensus omnium

2021-03-17 11:05:55 informacje
img

Wernisaż wystawy „Consensus omnium” oraz spotkanie z jej autorem Marcinem Berdyszakiem jutro, w czwartek 18 marca odbędą się w Miejskiej Galerii Sztuki (III Aleja 64). Początek o godz. 18.00. Ekspozycja multimediów, instalacji, malarstwa i rysunku potrwa do 16 maja.

Na wystawie zaprezentowane będą duże realizacje multimedialne zrealizowane przez artystę w ostatnich latach i dotąd niepokazywane. Część ekspozycji stanowić będą pokazy premierowe, których  montaż jest możliwy ze względu na warunki przestrzenne, jakie ma Miejska Galeria Sztuki.

Artysta zaprezentuje m.in. cykl ostatnich rysunków, obrazy z cyklu „Kiedy rama staje się treścią” oraz instalację „Jednostka edukacyjna”, która jest kontynuacją dialogu, jaki Marcin Berdyszak prowadzi w swoich pracach z innymi artystami. Realizacja ta dialoguje z „Umarłą klasą” Tadeusza Kantora i jest kolejną z instalacji nawiązujących do twórczości tego wybitnego artysty, po pracy „Zła widoczność”, której pokaz premierowy odbył się w Poznaniu, w 2018 roku, w Galerii Muzalewska.

Kolejne, prezentowane prace nawiązują do pamięci i jej kruchości wobec natury, podejmują refleksję z tytułu hiperkonsumpcji i zagrożeń wynikających z postępującej technologii, a w konsekwencji - zmian otoczenia i naszego zachowania, a wszystko to za naszym przyzwoleniem.

*

MARCIN BERDYSZAK

Urodzony w Poznaniu w 1964 roku. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Włodzimierza Dudkowiaka oraz z rzeźby w pracowni prof. Macieja Szańkowskiego w PWSSP w Poznaniu w 1988 r. Od 1989 r. związany z poznańską Akademią Sztuk Pięknych,  a obecnie Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego i prowadzi pracownię działań przestrzennych na Wydziale Rzeźby.

W latach 2008-2016 był rektorem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Członek Stowarzyszenia  Artystyczno-Edukacyjnego „Magazyn”, którego jest współzałożycielem wraz z Tadeuszem Wieczorkiem, Piotrem Pawlakiem i Wojciechem Nowakiem. Zajmuje się instalacją, obiektem, rysunkiem i malarstwem. Swoje prace prezentował na różnych wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Polsce, Niemczech, Słowacji, Czechach, Bośni i Hercegowinie, Rosji, Ukrainie, Finlandii, Austrii, Szwecji, Japonii, Meksyku, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Litwie, Szwajcarii, Izraelu i USA. Brał udział w licznych spotkaniach i konferencjach dotyczących edukacji artystycznej. Zrealizował kilkadziesiąt warsztatów autorskich w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą.

Page generated in 0.016 seconds.