Z ostatniej chwili

Coś Ty uczynił ludziom, Mickiewiczu?

2021-11-08 12:24:09 informacje
img

Tytułem „ Coś Ty uczynił ludziom, Mickiewiczu?” nazwano projekt teatralno-filmowy, z okazji 65. rocznicy nadania częstochowskiemu Teatrowi imienia stworzony przez aktora Adama Hutyrę i operatora filmowego Jędrzeja Niestroja. 

Scenariusz powstał na bazie wielu dzieł Adama Mickiewicza, ale znalazły się w nim także wiersze Cypriana Kamila Norwida („W Weronie”) i Mariana Hemara („Maryla”). Bohaterami filmu zostali także: gmach Teatru i pracujący w nim ludzie. Zdjęcia realizowane były w miejscach z reguły niedostępnych dla widzów: modelatorni, piwnicach, windzie towarowej, na dachu budynku. W realizacji przedsięwzięcia udział wzięło kilkadziesiąt osób: począwszy od aktorów, muzyków po pracowników teatru i ekipę filmową.

Dodatkowym walorem przedsięwzięcia jest muzyka (napisana m.in. przez Andrzeja Kurylewicza i Andrzeja Zaryckiego) wyśmienicie zaaranżowana i wykonana przez Michał Rorat Quartet.

Film tworzono w trudnym, pandemicznym czasie. – Myślę, że ten projekt jest także zapisem naszych emocji związanych z czasem, w którym powstawał – mówi Adam Hutyra. – Zdjęcia realizowaliśmy w grudniu zeszłego roku, po kilku miesiącach niegrania i braku kontaktu z widzem. To teatralne szaleństwo było wypadkową naszej tęsknoty za normalnością i nadziei na to, że jeszcze wszystko zdarzyć się może.

Film będzie można zobaczyć w Teatrze im. A. Mickiewicza (ul. Kilińskiego 15) w środę 10 listopada, będzie wyświetlony o godz. 10.00, 12.00 18.00. 

Fot. Grzegorz Gut / Materiały Teatru im. A. Mickiewicza

 

Page generated in 0.0208 seconds.