Z ostatniej chwili

Częstochowa uczciła pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

2021-04-12 11:58:57 informacje
img

W 11. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem Miasto Częstochowa oddało hołd wszystkim jej ofiarom. Zorganizowane w reżimie sanitarnym uroczystości odbyły się przy grobie Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego na cmentarzu Kule oraz na placu Katyńskim przy „dębach pamięci” i tablicy memorialnej - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Ze strony władz samorządowych w uroczystości na Cmentarzu Kule wzięli udział zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak oraz przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny. Złożyli oni kwiaty i zapalili znicze na grobie Janusza Kochanowskiego w asyście Straży Miejskiej. Pamięć Rzecznika Praw Obywatelskich, jednej z ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, uczcili także przedstawiciele Wojskowej Komendy Uzupełnień w Częstochowie oraz Stowarzyszenia Rodzina Katyńska. Przy grobie wartę pełnili żołnierze z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.
Następnie uczestnicy miejskich obchodów przejechali na plac Katyński, gdzie przy tablicy memorialnej oraz „dębach pamięci” oddali hołd wszystkim ofiarom katastrofy. Na placu Katyńskim obecna była także delegacja środowiska oświatowego z naczelnikiem Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rafałem Piotrowskim.
W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, z uwagi na stan epidemii i nałożone ograniczenia, w uroczystościach nie uczestniczyli uczniowie częstochowskich szkół oraz szersza reprezentacja instytucji miejskich. Delegacja miejska, Rodzina Katyńska oraz WKU składały kwiaty na cmentarzu Kule tuż po godz. 8.00, aby o godz. 8.41 umożliwić udział w obchodach rocznicowych rodzinie Janusza Kochanowskiego oraz delegacjom innych instytucji publicznych. Jak zwykle o tej porze w całym mieście zawyły syreny.      
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie prezydenckiego samolotu TU-154, który rozbił się pod Smoleńskiem, zginęło 96 osób. Wśród nich Prezydent RP Lech Kaczyński z Małżonką oraz wiele osób sprawujących ważne funkcje państwowe i społeczne.
Ofiarami tragedii były też osoby związane z naszym miastem: ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie - Honorowy Obywatel Miasta Częstochowy - Ryszard Kaczorowski, pochodzący z Częstochowy ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski oraz wiceprzewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Stanisław Mikke.

Fot. Łukasz Kolewiński (UM)

Page generated in 0.0173 seconds.