Z ostatniej chwili

Częstochowskie tereny inwestycyjne z lotu ptaka

2023-01-31 11:00:13 informacje
img

Branżowa różnorodność ulokowanych tu firm imponuje. Miasto szykuje już kolejne kilkanaście hektarów pod nowe przedsięwzięcia biznesowe – z możliwością skorzystania ze wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.     

W najnowszym materiale filmowym przygotowanym na zlecenie Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta, z perspektywy „lotu ptaka” można się przyjrzeć siedzibom firm, które znalazły dla siebie miejsce na częstochowskich terenach objętych w 2014 roku – m.in. dzięki staraniom samorządu – statusem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) i SSE Euro-Park Mielec.

Dziś częstochowskie tereny inwestycyjne znajdują się w strefie oddziaływania wyłącznie KSSE S.A. Stało się tak po zmianach prawnych w 2018 r. – ustawę o specjalnych strefach ekonomicznych zastąpiono ustawą o wspieraniu nowych inwestycji. Zmieniły się zasady korzystania z pomocy publicznej w ramach działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, wprowadzono też rejonizację stref. W nowych warunkach prawnych znalazł się od tego momentu m.in. teren inwestycyjny przy ul. Korfantego, należący do Agencji Rozwoju Przemysłu, objęty statusem SSE Euro-Park Mielec. Dziś już tylko KSSE S.A. wydaje w Częstochowie pozwolenia inwestorom chcącym skorzystać z ulgi w CIT. To najlepsza SSE w Polsce i w Europie, lokuje się także od lat w ścisłej światowej czołówce stref ekonomicznych.

Mimo że decyzja o ustanowieniu na naszym obszarze nowych terenów strefowych została przez organy władzy centralnej podjęta stosunkowo późno, bo dopiero w 2014 r., dziś minimalna wartość inwestycji w strefie to 1 mld 786 mln 400 tys. zł. To dane zebrane na podstawie listów intencyjnych składanych do SSE. Wrażenie robi nie tylko branżowa różnorodność, ale i prawdziwie globalna rozpoznawalność wielu z nich. 

W Częstochowie doskonale funkcjonują światowi giganci – głównie z branży szklarskiej i automotive – którzy doceniają częstochowskie kadry i wysoką kulturę pracy, ale miejsce w strefach znalazły dla siebie także nasze firmy rodzinne i MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa). Poza branżą samochodową, która dominuje nie tylko w Częstochowie, ale i w całym województwie, wspomnianym wcześniej przemysłem szklarsko-hutniczym i przetwórstwem metalu, nasze rodzime firmy i przedsiębiorstwa „strefowe” odnoszą sukcesy w: sektorze spożywczym – w tym w produkcji ekologicznej żywności, produkcji obuwia, branży medycznej, instalacji fotowoltaicznych, outsourcingu, a także działalności w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Lot w spocie filmowym rozpoczyna się nad terenem „Kusięcka” przy ul. Strefowej, w bezpośrednim sąsiedztwie ronda na ul. Legionów. Trwa tam budowa hali BT Sport. W sąsiedztwie firma LiM produkuje markę obuwia Maccioni. Po drugiej stronie ulicy rozbudowę swojego zakładu rozpoczął właśnie francuski koncern CGR, który zaczął tam produkcję jako pierwszy, a obok – rozpoczynający w tym samym czasie Enckel, produkujący części do maszyn. W swoich nowych siedzibach działają już Etqa i Seltre APC – firmy z branży spożywczej. Od lat obecny jest tu także ZF Group. Najnowsze inwestycje to te Maskpolu i Eco-Team, który dopiero zakupił grunt pod inwestycję.

„Lecąc” dalej, w stronę terenu inwestycyjnego „Korfantego” na dawnych terenach hutniczych, mijamy m.in.: Częstochowski Park Przemysłowo-Technologiczny, parki logistyczne Accolade i Panattoni, produkujący podzespoły do aut i motocykli TS Tech Poland (który w 2020 r. zakupił zakład od GST Automotive Safety Poland) oraz Koksownię Częstochowa Nowa.

Przy ul. Bojemskiego zwraca uwagę imponująca siedziba częstochowskiej firmy rodzinnej Nowodvorski – producenta oświetlenia. Już w obrębie byłej SSE Euro-Parku Mielec mamy działającą w branży obróbki metali rodzinną, działającą od kilku pokoleń firmę Staltim; widać też rozpoczynającą się budowę zajmującej się przetwórstwem wyrobów hutniczych Grupy NSTEEL oraz rodzimego potentata komputerowego X-kom, który jako pierwszy docenił walory tej lokalizacji.

Poza strefą, przy ul. Korfantego siedziby mają też: handlujący m.in. farbami do szkła i klejami introligatorskimi Formatex, dystrybutor żywności konserwowej Konshurt oraz zajmujący się m.in. robotami drogowymi i mostowymi Bitum. Po drugiej stronie tej ulicy widać nowoczesną Ocynkownię Śląsk Grupy Seppler, oraz dominującego w okolicy producenta wysokojakościowego szkła typu float, światowego potentata Guardian Glass, który obchodził 20-lecie działalności w  naszym mieście. Fabryka w Częstochowie jest największą zrealizowaną od podstaw inwestycją kapitałową w historii Guardiana. Obiekt ten jest najbardziej wydajnym i efektywnym pod względem operacyjnym zakładem firmy. Wydajność produkcyjna nowej linii szkła float wynosi 1 tys. ton dziennie. Warto pamiętać, że Guardian skorzystał w Częstochowie z pomocy publicznej w ramach KSSE jako pierwszy. Za Guardianem zlokalizowana jest Walcownia Blach Grubych huty Liberty Częstochowa.

Po przeciwległej stronie miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A1, znajduje się teren inwestycyjny „Skorki”. Trwa tam właśnie budowa hali rodzinnej firmy Linmot – zgodnie z nazwą specjalizującej się w produkcji linek dla branży motoryzacyjnej. W najbliższym sąsiedztwie stoją już dwie hale rodzinnej firmy IT – Promatek, która jest właścicielem tak znanych marek jak Adamigo i Kukuryku, a także obiekty wiodącego producenta klejów Wiko Klebetechnik (pioniera wśród firm inwestujących na Skorkach) oraz PMS4i – producenta elementów z tworzyw sztucznych.

Trwa budowa nowej siedziby cieszącej się już międzynarodową renomą Dobrej Kalorii (firma Kubara, czyli właściciel marki, to także częstochowskie przedsiębiorstwo rodzinne). W kolejnej lokalizacji Częstochowskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego swoje miejsce znalazły: dostarczający rozwiązań outsourcingowych SGP, zajmujący się sterylizacją wyrobów medycznych SteriService oraz reprezentująca branżę fotowoltaiczną Zielona Energia. Sąsiadują z nimi obiekty ZF Group – wciąż rozbudowywany Nowy Zakład Elektroniki i Centrum Usług Wspólnych. Na tym terenie inwestycyjnym znajduje się także działka należąca do spółki TAURON, która – jak liczą nie tylko inwestorzy – wybuduje na niej GPZ (główny punkt zasilania), co zdecydowanie poprawi jakość produkcji i zabezpieczy w energię elektryczną kolejne przedsiębiorstwa.

Teren „Skorki” okala ul. Ekonomiczna, a po jej przeciwnej stronie miasto szykuje już kolejne tereny dla inwestorów – 17,5 ha pod nazwą „Skorki II” – z możliwością skorzystania z zachęt w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Z nagraniem video z drona można zapoznać się na profilu Invest In Częstochowa na FB. 

Tekst ilustruje kadr z filmu umieszczonego na profilu Invest In Częstochowa na FB

Page generated in 0.0161 seconds.