Z ostatniej chwili

Definitywny koniec wakacji

2023-09-05 11:22:11 informacje
img

4 września był oficjalnym początkiem roku szkolnej nauki dla ponad 33 tys. młodych ludzi w częstochowskich szkołach i przedszkolach – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

W całej Częstochowie oficjalnie witano rok szkolny 2023/2023 podczas uroczystych inauguracji i akademii. Przedstawiciele miejskiego samorządu wzięli udział w takiej uroczystości w III LO im. dra Władysława Biegańskiego. Prezydentowi Częstochowy Krzysztofowi Matyjaszczykowi towarzyszyli jego zastępca Bartłomiej Sabat oraz kierujący Wydziałem Edukacji UM naczelnik Rafał Piotrowski. Gospodarzem wydarzenia był dyrektor „Biegańskiego” Jan Randak. 

Jak przystało na uroczystość inauguracji roku szkolnego, był poczet sztandarowy oraz ślubowanie nowych uczennic i uczniów. Zagrał zespół „Biegan Band”, były też inne występy utalentowanych licealistek i licealistów. 

III Lo im. dra Wł. Biegańskiego rozpoczęło swoją działalność 30 lat temu – 1 września 1993 r. Szkoła dysponuje nowocześnie wyposażonymi salami dydaktycznymi – m.in. 2 pracowniami komputerowymi z szerokopasmowym dostępem do internetu, 19 pracowniami multimedialnymi i multimedialnym centrum informacyjnym. W szkole jest sieć Wi–Fi, a także m.in. gabinet medyczny, hala sportowa, siłownia oraz sala fitness. 

Na podstawie umowy o współpracy z Politechniką Częstochowską i Uniwersytetem im. Jana Długosza w szkole prowadzone są zajęcia w laboratoriach naukowych. Młodzież uczestniczy też w wymianie z gimnazjum w niemieckim Pforzheim, w projektach europejskich czy wyjazdach językowo-naukowych. Liceum wyróżniono Srebrną Tarczą w rankingu ,,Perspektyw”. 

Przy okazji jeszcze garść statystyk: w miejskich szkołach podstawowych w Częstochowie naukę rozpoczęło 13.206  osób, w ponadpodstawowych – 15.060. Do miejskich przedszkoli chodzi obecnie 4808 maluchów. Rok szkolny w naszym mieście wystartował dla 33.074 młodych ludzi w różnego typu placówkach edukacyjnych.

W miejskich szkołach i przedszkolach pracuje obecnie 4133 nauczycielek i nauczycieli (na 4189 etatach).


Fot. Łukasz Kolewiński (UM)

Page generated in 0.0162 seconds.