Tegoroczna Frytka będzie smażona na wiele sposobów - od rapu po metal, poprzez alt pop, muzykę gitarową czy bluesowo-soulowy klimat – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Tradycja festiwalu trwa od 2011 r. – Frytka, znana wówczas jako Częstochowski Festiwal Kultury Alternatywnej, zadebiutowała i podbiła serca mieszkanek i mieszkańców miasta. Od kilku lat festiwal gości w Parku Wypoczynkowym Lisiniec i tak będzie tym razem.
27 lipca organizatorzy zapraszają na koncerty gwiazd – tych, które na polskiej scenie muzycznej są od wielu lat, a także nowych twórców ze świeżym podejściem do muzyki. Festiwal Frytka OFF jest doskonałą okazją do poznania i posłuchania czegoś, na co wcześniej sami byśmy nie trafili.
Lipcową imprezę będzie prowadził dobrze znany z freestyle`u raper Mikser – i zrobi to po swojemu. Na Frytkowej scenie wystąpią: O.S.T.R., WaluśKraksaKryzys, Nocny Kochanek, zespół Sorry Boys oraz Paula Roma.
O.S.T.R. kolejny raz zawita do Częstochowy. W poprzednich latach występował podczas kultowego festiwalu Hip Hop Elements, który zrzeszał największe gwiazdy świata rapu. W hip hopie osiągnął już właściwe wszystko. Do dziś pozostaje legendą i źródłem inspiracji dla wielu młodych twórców. Za album „Życie po śmierci” otrzymał Diamentową Płytę, a także 10 platynowych i 7 złotych płyt, w tym 2 podwójnie platynowe. Jest 5-krotnym laureatem nagrody Fryderyka. Od 1999 r. jest w jednej i nieustającej trasie koncertowej. Nie będzie przesadą powiedzieć, że muzyka to jego życie. W tym, co robi, pozostaje autentyczny, a największymi wartościami są dla niego rodzina i przyjaciele.
WaluśKraksaKryzys to najgłośniejszy debiut muzyki gitarowej ostatnich lat. Jeśli jeszcze o nim nie słyszeliście, zajrzyjcie na Youtube i nie żałujcie podkręcenia dźwięku. WKK w swoich utworach łączy gitarowe, post-punkowe dźwięki z ważnym przekazem, który płynie z jego tekstów – zderzenia millenialsów z pokoleniem Z, kondycją psychiczną społeczeństwa i jego jednostek. Występował na OFF Festivalu, Pol’and’Rock Festivalu, na Męskim Graniu, czy na Jarocin Festiwal. Za ostatni album „+ piekło + niebo +” dostał Fryderyka w kategorii Albumu Roku - ROCK.
Nocnego Kochanka chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Po pierwszych nutach, wiadomo, że to klasyczny metal. Jednak Nocny Kochanek już nieraz zaskoczył swoich słuchaczy. W ciężkie brzmienia wplecione są bowiem humorystyczne teksty, pełne pastiszu i gier językowych. Muzycy mają na swoim koncie platynę za płytę studyjną „Hewi Metal”, złoto za album „Zdrajcy Metalu” i Fryderyka za album „Randka w ciemność” w kategorii Albumu Roku – METAL. Ich koncert na Pol’and’Rock Festivalu w 2018 r. zgromadził rekordową liczbę publiczności.
Z kolei Sorry Boys to obecnie jeden z najciekawszych zespołów na polskiej scenie. Z powodzeniem łączy popowe kompozycje z alternatywnymi wpływami. Za swoje albumy zespół był wielokrotnie nominowany do Fryderyka za Album Roku w kategorii Indie Pop i Muzyka Alternatywna, a w tym roku także w kategorii Piosenka Poetycka i Literacka. Artyści stale szukają ciekawych form wyrazu, eksperymentując przy tym z dźwiękiem, słowem, formą. Na swoim festiwalowym koncie mają już Open’era, Orange Warsaw Festival, Olsztyn Green Festival, Jarocin i Męskie Granie. Byli także już na naszej Frytce.
Paula Roma to jedna z najciekawszych postaci młodej polskiej sceny muzycznej. Wyraźnie słychać u niej inspiracje muzyką popowo-alternatywną, bluesową oraz soulową. Jej niebanalny sposób śpiewania, mocny charyzmatyczny głos oraz kobiecy wizerunek stworzył niesamowicie interesujący i dostrzeżony debiut. W 2014 została ćwierćfinalistką programu The Voice of Poland. Artystka wydała dotychczas 3 albumy: epkę „Cześć, tu PAULA ROMA” oraz dwie płyty długogrające „Cholerne Pragnienie” i „Ta, co płonie z Miłości”. W 2023 r. zagrała ponad 15 festiwalowych koncertów na takich scenach jak np. Męskie Granie, Letnie Brzmienia, Edison Festiwal.
Tegoroczne Frytka Off Food Trucks wystartuje o godz. 15.00.
Będzie też kursowała dodatkowa komunikacja autobusowa 71, dzięki której łatwiej będzie dostać się na teren imprezy.