Z ostatniej chwili

Dotacja na odnawialne źródła energii

2016-10-12 11:27:10 informacje
img

Siedem podmiotów z województwa śląskiego, w tym gmina Żarki, znalazło się na liście projektów zatwierdzonych do dofinansowania - informuje Katarzyna Kulińska-Pluta z Urzędu Miasta i Gminy Żarki. - Na montaż odnawialnych źródeł energii na terenie posesji prywatnych w gminie uzyskano blisko 4 mln zł. 
Zarząd Województwa Śląskiego zatwierdził listę ocenionych projektów zawierającą wyniki prac Komisji Oceny Projektów i wybrał do dofinansowania projekty w konkursie dla Poddziałania 4.1.2. Odnawialne źródła energii - RIT Subregionu Północnego. 
- Zarząd udzieli dotacji dla siedmiu podmiotów, biorąc pod uwagę dostępną alokację konkursową. Znaleźliśmy się na trzecim miejscu na liście - informuje burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. - Wartość zadania wynosi 4.719.477,40, dotacja 3.700.000,01.
Wniosek został złożony na początku marca tego roku do Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 działanie 4.1.2 Odnawialne źródła energii. W aplikacji gmina zobowiązuje się do redukcji emisji gazów i pyłów do atmosfery, w tym pyłu PM 10.
- Zależy nam na zwiększaniu poziomu produkcji energii ze źródeł odnawialnych na terenie Gminy Żarki, zarówno cieplnej, jak i elektrycznej. Projekt jest kontynuacją zadania realizowanego ze środków PROW polegającego na montażu  91 instalacji solarnych - dodaje burmistrz Klemens Podlejski.
Podpisanie umowy w tym roku, następnie procedura przetargowa.  Warto dodać, że projekt ma pełną dokumentację techniczną wykonania instalacji - projekty techniczne, zestawienie urządzeń z audytem energetycznym uproszczonym dla każdego z gospodarstw. Sporządzone i podpisane są już wszystkie umowy pomiędzy gminą a mieszkańcami biorącymi udział w projekcie, określające wszelkie warunki uczestnictwa w projekcie.
W konsekwencji planuje się montaż 320 szt. kompletnych zestawów solarnych. Zestawy solarne zostały przydzielone gospodarstwu domowemu wedle bieżącego zużycia wody użytkowej oraz ilości osób zamieszkujących. Końcowo ustalono:
- 77 zestawów nr 1: 2 kolektory słoneczne + 200-litrowy zasobnik na ciepła wodę
- 220 zestawów nr 2: 3 kolektory słoneczne + 300-litrowy zasobnik na ciepłą wodę
- 23 zestawów nr 3: 4 szt. kolektorów słonecznych i 400-litrowy bojler.
Dla inwestycji, dla których wyeliminowano drogą inwentaryzacji możliwości technicznego montażu kolektorów słonecznych, przewidziano montaż pompy ciepła do podgrzewania cwu w liczbie 17 sztuk.
Celem ograniczenia zużycia energii elektrycznej zaproponowano montaż 134 sztuk instalacji fotowoltaicznych z oparciu o panele fotowoltaiczne wpięte do sieci. Na podstawie rocznego zużycia energii elektrycznej gospodarstw objętych projektem zaproponowano montaż:
- 48 szt. instalacji mocy 2 kW,
- 1 szt. instalacji mocy 2,5 kW,
- 44 szt. instalacji mocy 3 kW,
- 6 szt. instalacji mocy 3,5 kW
- 35 instalacji mocy 4 kW

Page generated in 0.0164 seconds.