Z ostatniej chwili

Dzieci polskie i ukraińskie silniejsze razem

2022-09-29 14:07:25 informacje
img

Dzięki projektowi „Stronger Together – Silniejsi Razem” w ośmiu częstochowskich szkołach uczące się tam ukraińskie dzieci miały okazję lepiej poznać swoich polskich rówieśników i język polski - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.   
Do trwającego między 12 i 23 września projektu zaproszono: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 oraz szkoły podstawowe nr 8, 31, 38, 39, 41, 49.
Zajęcia odbywały się po południu, w dni robocze, w blokach po 4 godziny. Spośród pół tysiąca dzieci-uczestników zajęć, 70 proc. stanowiły dzieci ukraińskie. Czasu na nudę czy bezczynność nie było – dzieci poznawały się w trakcie bardzo angażujących ich uwagę i energię zajęć, odwiedzając przy tym sporo ciekawych miejsc.
Wiadomo, że gdy nauka języka przybiera formę luźnej, bezstresowej zabawy, przestaje kojarzyć się z trudnościami i wysiłkiem, przynosi też szybsze i trwalsze efekty. Zajęcia oparte na grach i zabawach z językiem polskim były zatem częstym elementem wspólnego spędzania czasu – w życzliwym, przyjaznym klimacie dzieci systematycznie wprawiały się w czytaniu głośnym i cichym, polskiej ortografii, rozwijały grafomotorykę – czyli umiejętność sprawnego kreślenia znaków graficznych. Nie brakło ciekawostek o polszczyźnie. W parku wodnym przy ul. Dekabrystów pod okiem ratowników dzieci rozwijały nie tylko pływackie umiejętności, ale i posługiwanie się polską mową – potem o wrażeniach z wodnych szaleństw opowiadały już na zajęciach w szkole…  
W programie było też wyjście do jednego z częstochowskich kin czy wycieczka do Łodzi – tam dzieci obejrzały spektakl w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Młodych „Folkowe Inspiracje”, zaznajamiając się z folklorem rożnych nacji, także spoza Europy, poznając przy tym wartość porozumienia międzykulturowego. Z kolei w zagrodzie edukacyjnej „Stefanówka” karmiły zwierzęta hodowlane, spróbowały swoich sił w dojeniu, wzięły udział w „lawendowych warsztatach”, a ich polski zasób słów poszerzył się o nazwy zwierząt domowych i zagrodowych. W centrum rekreacyjno-sportowym na dzieci czekały kręgle i zmagania ze ścianką wspinaczkową.  
W Muzeum Kresowym w Częstochowie dzieci obejrzały m.in. animację „Antek Srebrny – Obrona Grodna”, opartą na komiksie edukacyjnym z serii „Wojenna odyseja Antka Srebrnego”. Informacje o historycznych związkach Polski i Ukrainy były przekazywane w obu językach. W kontekście dramatycznej sytuacji wywołanej agresją Rosji dzieci miały okazję uświadomić sobie, że Ukraina i Polska to dziś dwa wspierające się kraje i narody, dobrzy sąsiedzi, i że tak powinno już zawsze pozostać…
W zakończeniu projektu brał udział Rafał Piotrowski – prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska, a zarazem naczelnik miejskiego Wydziału Edukacji, bardzo aktywnie i od dawna działający na rzecz relacji między Polską a jej wschodnimi sąsiadami na poziomie lokalnym, w tym na rzecz wzmacniania łączności mieszkających tam Polek i Polaków z Macierzą. Finał tych wspólnych, ukraińsko-polskich dni nie miał wyłącznie uroczystego charakteru,był i badminton, i tenis stołowy, i inne gry zespołowe. Zabawa trwała więc do samego końca.
Projekt realizowany był we współpracy częstochowskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska, fundacji „Wolność i Demokracja” oraz globalnej organizacji humanitarnej i rozwojowej działającej na rzecz dzieci – UNICEF.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0161 seconds.