Z ostatniej chwili

Dzielnicowy bliżej lokatorów

2022-10-03 09:36:12 informacje
img

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS wraz z Komendą Miejską Policji i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej chce przybliżyć mieszkańcom dzielnicowych oraz ułatwić z nimi kontakt. To kolejna wspólna akcja w ramach programu „Bezpieczna Częstochowa” - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Na czwartkowym spotkaniu prasowym w siedzibie częstochowskiej Policji przedstawiono główne założenia projektu, dzięki któremu dzielnicowy ma być bliżej spraw lokatorów budynków zarządzanych przez ZGM TBS i reagować na ich problemy. Zaprezentowano również folder z danymi kontaktowymi do wszystkich dzielnicowych.
-  Chciałbym, aby mieszkanki i mieszkańcy, niezależnie od dzielnicy i osiedla, w którym żyją, czuli się bezpiecznie. Warto wiedzieć, z czyjej pomocy, kiedy i w jaki sposób skorzystać. Pomysł z szerokim udostępnieniem kontaktów do naszych dzielnicowych jest trafiony, bo często ich nie znamy, a zakres ich pracy jest szerszy niż nam się wydaje – przyznawał obecny na inauguracji akcji prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Do policjantów odpowiedzialnych za konkretny rejon miasta można się zwrócić z interwencją, prośbą lub problemem. Warto też pamiętać, że i oni czasem potrzebują naszej pomocy, żeby móc skuteczniej wykonywać swoją pracę – dodał.
Potrzeba podjęcia działań w tym zakresie znalazła potwierdzenie w badaniach Politechniki Częstochowskiej przeprowadzonych wśród reprezentatywnej grupy mieszkańców lokali zarządzanych przez ZGM TBS w Częstochowie. Okazało się między innymi, że aż 20 proc. lokatorów „nie czuje się bezpiecznie wieczorem/w nocy w swojej klatce schodowej”, 16 proc. badanych „nie czuje się w pełni bezpiecznie, wchodząc do piwnicy oraz podczas jej użytkowania”, a 21 proc. mieszkańców „nie czuje się bezpiecznie na ulicy/chodniku przed budynkiem”. Poza tym coraz więcej mieszkańców dzwoni do administracji ZGM TBS, wskazując na różnego rodzaju zagrożenia.
- Jako zarządca nie możemy pozostać obojętni na takie sygnały - musimy reagować, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się negatywnych zjawisk na osiedlach i podwórkach. Chcemy przypomnieć mieszkańcom, że w trudnej sytuacji warto zwrócić się o pomoc do dzielnicowego, do osoby tzw. pierwszego kontaktu, a dobry dzielnicowy to taki, który zna swoich mieszkańców, a przede wszystkim rozpoznaje problemy, które ich trapią –  mówił Paweł Konieczny, prezes zarządu ZGM TBS Sp. z o.o. w Częstochowie.
Zgodnie z ideą akcji dzielnicowy ma być policjantem znanym w miejscu, gdzie pełni służbę; musi również wzbudzać społeczne zaufanie na tyle, aby każdy, kto zobaczy coś niepokojącego, nie tylko wiedział, do kogo się zgłosić, ale miał również pewność, że uzyska oczekiwaną pomoc w rozwiązaniu problemu. Ważne jest także kreowanie właściwego wizerunku dzielnicowego w lokalnym środowisku. Stąd pomysł wydania specjalnego, bezpłatnego Informatora ZGM TBS, w którym przedstawieni zostali wszyscy dzielnicowi Częstochowy wraz z numerami ich telefonów, tak, by każdy lokator wiedział do kogo  w danym rejonie może się zwrócić. W lokalnych rozgłośniach radiowych można już usłyszeć spot towarzyszący akcji, a w klatkach schodowych i lokalach użytkowych widnieją plakaty promujące wspólne działania trzech częstochowskich instytucji.
Inauguracji akcji towarzyszyła narada z udziałem kierowników oddziałów eksploatacji oraz funkcjonariuszy-dzielnicowych, na której poruszono temat przemocy domowej oraz sprawę tzw. częstochowskiej mapy zagrożeń. Uczestnicy wskazywali na konieczność otoczenia szczególną opieką seniorów, którzy mogą się stać ofiarami oszustw „na wnuczka”. Padła propozycja, by zarówno kontakty pomiędzy miejskimi instytucjami, jak i z samymi mieszkańcami uczynić mniej formalnymi, choćby poprzez udział w zebraniach wspólnot czy dniach sąsiadów.
Do udziału w akcji organizatorzy zaprosili również uczniów częstochowskich klas mundurowych i policyjnych z Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół im. Jana Kochanowskiego i Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych, by ci mogli poznać specyfikę zawodu.
- Dzięki obecności młodzieży z klas mundurowych możemy promować pracę Policji i zachęcać do wstąpienia w nasze szeregi. Takie spotkania i warsztaty w tym bardzo pomagają – komentował mł. insp. Dariusz Kiedrzyn, komendant częstochowskiej Policji. 
Fot. Łukasz Kolewiński / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0172 seconds.