Z ostatniej chwili

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

2020-07-13 12:41:59 informacje
img

W związku z obchodzonym 12 lipca Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, dzień wcześniej na Jasnej Górze odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Odchody rozpoczęła msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w intencji mieszkańców polskich wsi – Bohaterów Narodowych i Ofiar systemów totalitarnych: faszystowskiego i komunistycznego. Następnie uczestnicy przeszli do Kaplicy Pamięci Narodu, gdzie pod tablicą Wincentego Witosa złożono kwiaty. Tego samego dnia w zagrodzie włościańskiej Muzeum Częstochowskiego otwarto wystawę ze zbiorów Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie „MACIEJ RATAJ 1884 – 1940, Marszałek Sejmu – Mąż Stanu – Ludowiec”. Ekspozycja współorganizowana z częstochowskim oddziałem Ludowego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego, będzie prezentowana do 2 sierpnia. 

W tegorocznej uroczystości uczestniczyli m.in. zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak oraz prezes częstochowskiego oddziału LTN-K Stanisław Gmitruk.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to państwowe święto, obchodzone w rocznicę pacyfikacji Michniowa. Jego upamiętnienie jest hołdem dla mieszkańców polskich wsi, którzy podczas II wojny światowej pomagali w walce z okupantem: ukrywali uciekających przed prześladowaniem, wspierali partyzantów i żołnierzy polskiego państwa podziemnego, wspierali wysiedlonych.

W dniach 12-13 lipca 1943 r. w świętokrzyskiej wsi Michniów niemieccy żołnierze, w odwecie za współpracę mieszkańców z polskim ruchem oporu, dokonali masowego mordu na ludności cywilnej. Łącznie zamordowano ponad 200 osób, z czego połowa to kobiety i dzieci. Pacyfikacja stała się symbolem niemieckich zbrodni popełnionych na wsi polskiej. Obecnie w Michniowie znajduje się Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0164 seconds.