Z ostatniej chwili

Dziś rozstrzygnięcie „Klimatów Częstochowy”

2021-11-19 13:17:08 informacje
img

Zwycięzców 14. edycji konkursu fotograficznego „Klimaty Częstochowy” poznamy dziś, w piątek 19 listopada. Prezentacja najlepszych zdjęć – w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego w Parku im. Staszica.

Poprzednia edycja „Klimatów…” odbyła się w 2018 r. Kolejny rok upłynął na pracy nad międzynarodowym konkursem Biennale Fotografii Ulicznej Moment, który miał być organizowany zamiennie z „Klimatami…”, a w roku 2020 w przeprowadzeniu konkursu przeszkodziły pandemia i lockdown. 

Na obecną edycję wpłynęło 361 zdjęć 88 uczestniczek i uczestników konkursu. Jury w składzie: Łukasz Kolewiński, Kamil Pawlik, Piotr Kras oraz Jarosław Respondek, do wystawy pokonkursowej wybrało 27 prac 16 autorów.

Jaki obraz miasta wyłania się na zgłoszonych fotografiach? Jest inaczej niż zwykle. W całym zestawie finałowych zdjęć czuć atmosferę pandemii. Oczywiście nie tak dosłownie, chociaż w kadrach nie brakuje symbolu „zarazy XXI wieku” – wszechobecnych maseczek. Mgła, dystans, zamknięcie, konfrontacja, niepokoje społeczne, a nawet pioruny pokazują nam, że ostatnie wydarzenia będziemy długo pamiętać. Trzeba stwierdzić, że jedną z wartości „Klimatów Częstochowy” – gdy obserwuje się je na przestrzeni lat – jest to, że są niezwykle trafną ilustracją czasów, w których żyjemy. – mówi Adam Markowski, animator wydarzenia. 

Page generated in 0.0221 seconds.