Z ostatniej chwili

Europejski projekt dla młodych z Częstochowy, Wilna i Rezekne

2022-09-27 10:55:50 informacje
img

Europejski projekt dla młodych z Częstochowy, Wilna i Rezekne
Młodzież z Polski, Łotwy i Litwy będzie się przyglądać najnowszym dziejom trzech sąsiednich narodów, poznawać ich kulturową tożsamość. Inauguracja – z udziałem zagranicznych gości – odbyła się 26 września w Ratuszu - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.    
Na międzynarodowy projekt „Przeszłość buduje przyszłość – Sąsiedzi równych praw” (ang. The past builds the future – Neighbours of equal rights) Częstochowa otrzymała warty 92,5 tys. euro grant Komisji Europejskiej. I właśnie nasze miasto jest liderem tego przedsięwzięcia. Ze strony polskiej zaangażowane są także V LO im. A. Mickiewicza, Szkoła Podstawowa nr 21 i Zespół Szkół Specjalnych nr 28, a po stronie partnerów zagranicznych – Państwowe Polskie Gimnazjum w Rezekne (Łotwa) i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie (Litwa).
Młodzież z trzech miast – a zarazem trzech krajów – ma stać się bardziej świadoma tego, co łączy historycznie i kulturowo Polskę, Litwę i Łotwę. Zastanowi się też nad skutkami XX-wiecznych reżimów totalitarnych dla trzech państw i narodów. Pogłębiona znajomość historii, podobieństw i odrębności kulturowych, krótko mówiąc, lepsze wzajemne poznanie się ma pomóc młodym ludziom odnaleźć się jako obywatelkom i obywatelom wspólnoty europejskiej. Młodzież ma zarazem lepiej zrozumieć istotę Unii Europejskiej – jej cele, osiągnięcia, cechującą ją różnorodność, rolę porozumienia i tolerancji między tworzącymi Unię społeczeństwami.
Na projekt złożą się zarówno lokalne wydarzenia w Częstochowie, Wilnie i Rezekne, jak i działania międzynarodowe. W szkołach będą organizowane warsztaty, niecodzienne lekcje historii, debaty i działania twórcze (np. spektakle). W każdym z 3 miast odbędzie się też wystawa „Los dzieci w czasie wojny” z opisami w 5 językach. Element międzynarodowy to wzajemne wizyty w miastach-uczestnikach projektu.     
26 września konferencja w Ratuszu zgromadziła zarówno część częstochowskich uczestników i uczestniczek projektu, jak i gości z Litwy i Łotwy. Wszystkich witał prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Młodzi z Wilna przyjechali w towarzystwie nauczycieli ze swojej szkoły, a z Rezekne – także z przedstawicielami tamtejszego merostwa. Nie brakło oczywiście dyrekcji częstochowskich szkół-uczestników i ich młodzieży, czyli najważniejszych adresatów projektu.    
Prelekcje wygłosili profesorowie Grzegorz Nowik i  Yevheny Sinkevych oraz dr Ryszard Stefaniak, zastępca prezydenta Częstochowy, z wykształcenia historyk. Konieczności tłumaczenia na żywo nie było, bo goście z Wilna i Rezekne mówią po polsku. Całość poprowadził naczelnik miejskiego Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski.
Niedługi, trzydniowy pobyt gości zza wschodniej granicy w naszym mieście potrwa do 27 września. W programie wizyty m.in. zwiedzanie klasztoru jasnogórskiego oraz cmentarza żydowskiego. Zaplanowano też z ich udziałem grę miejską na placu Pamięci Narodowej.  


Fot. Łukasz Stacherczak / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0168 seconds.