Z ostatniej chwili

FRYTKA OFF wraca w jubileuszowej odsłonie

2022-06-15 12:16:51 informacje
img

Poprzednia edycja festiwalu odbyła się w 2019 r. Po covidowej przerwie plenerowa impreza powraca i okazuje się, że obchodzić będzie 10. urodziny – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Przez te lata FRYTKA OFF zdążyła stać się jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych Częstochowy. Takim, które zawsze gromadzi rzeszę fanów dobrego grania i gwarantuje najwyższy poziom artystycznych przeżyć. Patrząc na zestaw tegorocznych gości, można zakładać, że dziesiąta Frytka znów zapowiada się na smakowitą, muzyczną ucztę.

Podstawowym zadaniem, jakie stawiają sobie w tym roku organizatorzy, jest ponowne – po przerwie spowodowanej pandemią – przywołanie aury, gdy tysiące ludzi jest blisko siebie, cieszy się swoją obecnością i wspólnie bawi przy dobrej muzyce.

W tym celu festiwal wraca 25 czerwca do Parku Lisiniec – zielonej przestrzeni wyjątkowo przychylnej zbiorowym, muzycznym uniesieniom. Muzycznie znów będziemy się poruszać w obszarze szeroko rozumianej alternatywy. Na scenie spotkają się różne muzyczne gatunki, estetyki, pokolenia oraz sceniczne osobowości. Pojawią się zarówno ci już doskonale znani i docenieni – Brodka, Tie Break, Pro8L3m czy Mery Spolsky, jak i ci, którzy dopiero szturmują polski rynek muzyczny oraz serca fanów – Zdechły Osa, Dziarma. Na festiwalu nie zabraknie też zlotu foodtrucków i klubowego afterparty. Będzie wszystko, za co zdążyliście pokochać tę imprezę.

 

 

PROGRAM
duża scena

 

16.00 – Dziarma

Związana z Częstochową raperka bezkompromisowo wkroczyła na scenę kilka lat temu i z miejsca stała się jednym z ważniejszych kobiecych głosów w polskim hip-hopie. Zyskała popularność, bo łamie tabu, mówi co myśli, nie stroni od ciętego języka, nie przejmuje się konwenansami, a przy tym nie boi się pokazać swojej wrażliwej strony. Szczera do bólu, rozpycha się łokciami w świecie mocno zdominowanym przez mężczyzn i kulturowe kalki oraz celnie komentuje otaczającą ją rzeczywistość. Jednocześnie serwuje wysoką jakość muzyczną i liryczną, eksperymentuje z brzmieniami i własnym wokalem.

 

17.30 – Zdechły Osa

Twórca, którego nie sposób nazwać ani raperem, ani rockmanem, ale z czystym sumieniem można go określić mianem jednego z ciekawszych głosów krajowego podziemia schyłku drugiej dekady XXI w. Jego zeszłoroczny, debiutancki album do stanu wrzenia doprowadził zarówno fanów hip-hopu, jak i miłośników bizarnych nurtów muzyki niezależnej, a także połamał zęby kilku krytykom. Jak nikt inny potrafi ująć depresyjnego ducha obecnych czasów w formie krótkiej, brudnej, acz chwytliwej piosenki. Na koncertach jego fani kręcą młyn pod sceną jak na hardcore’owych gigach. Starzy pogo, młodzi pogo…

 

19.00 – Tie Break

Marcin Pospieszalski, Mateusz Pospieszalski, Janusz „Yanina” Iwański, Antoni Gralak, Frank Parker – sprawa jest prosta, w tym roku na naszej scenie zagra Tie Break. W latach 80. błyskawicznie zdobył sobie pozycję najważniejszego i najciekawszego outsidera na rodzimej scenie muzycznej. Muzyka członków grupy wpłynęła istotnie nie tylko na kształt polskiego jazzu, ale i szeroko rozumianej kultury offowej. Są cenionymi muzykami sesyjnymi, kompozytorami i producentami, prowadzą własne projekty artystyczne. Bezapelacyjnie Tie Break to fuzja muzycznych indywidualności.

 

20.30 – Mery Spolsky

Od kilku lat mocno zaznacza swoją obecność na polskiej scenie muzycznej. Performerka, piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, która jak mało kto potrafi się bawić słowami, artystka o wyrazistym wizerunku i osobowości. Ma na koncie dwa albumy „Miło Było Pana Poznać” i „Dekalog Spolsky” – obie z nominacjami do nagrody Fryderyk. Słynie z bardzo energetycznych koncertów i zwariowanych stylizacji. Występuje na najważniejszych polskich scenach i festiwalach. W czerwcu 2021 ukazała się jej debiutancka książka „Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj”, a chwilę później nowatorski, muzyczny audiobook.

 

22.00 – PRO8L3M

Hip-hopowy projekt, tworzony przez Oskara i Steeza, to zjawisko, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Od momentu debiutu w 2013 r. każde kolejne wydawnictwo zespołu przynosi platynowe płyty i elektryzuje coraz większe kręgi słuchaczy. Zespół wielokrotnie zadebiutował na I miejscu listy OLIS. Stale wyprzedając największe sale koncertowe w Polsce, pozostaje jednym z największych fenomenów muzycznych ostatnich lat. Duet ma swoich fanów wśród odbiorców różnych gatunków – od hip-hopu po alternatywę. W ich pełnej popkulturowych nawiązań twórczości tematyka nowych technologii i futuryzm mieszają się z sensacyjnymi opowieściami.

 

23.30 – BRODKA

Właścicielka jednego z najważniejszych głosów polskiej muzyki XXI w. Swój talent dała poznać masowej publiczności podczas jednego z telewizyjnych talent-show, ale pozycję liderki sceny niezależnej zapewnił jej album „Granda” nagrany w 2010r. I każde kolejne wydawnictwo – „Clashes”, „MTV Unplugged Brodka”, „Brut” – tylko ją umacniało. Artystka ma na półce pełny rządek Fryderyków oraz innych nagród i wyróżnień. Przede wszystkim jednak jest wokalistką uwielbianą przez publiczność, która potrafi zapełnić wszystkie sale koncertowe, a jej sceniczna charyzma nie ma sobie równych.

 

mała scena

17.00, 18.30, 20.00, 21.30, 23.00 sety dj’skie: BIERNASKI

______

after:

00.30 – RAT KRU

Ich twórczość to zagubione ogniwo polskiej elektroniki. Odpowiedzialny za warstwę muzyczną Rat One gwarantuje chłostę tanecznym bitem, a znany z solowej działalności Winogradzki Lew maluje fragmenty rzeczywistości w pobudzających wyobraźnię tekstach. Sami swoją muzykę określają betonową sambą, porywając do tańca tłumy na koncertach i festiwalach zarówno w Polsce (Spring Break, Tauron Nowa Muzyka) jak i tych za granicą (Tallinn Music Week, Seasplash Festival).

________

od 16.00 – FRYTKA OFF FOOD TRUCKS

Page generated in 0.0241 seconds.