Z ostatniej chwili

Film o Częstochowie sprzed lat

2023-02-13 10:56:47 informacje
img

Nietypowo, bo w drugi poniedziałek miesiąca DKF „Rumcajs” zaprasza dziś, 13 lutego na pokaz filmu dokumentalnego. Tym razem to kolejna opowieść o Częstochowie sprzed lat o tytule „Jakby to było wczoraj”. 

Powstały w 2005 r. dokument wyreżyserował: Michał Nekanda-Trepka, który napisał scenariusz wspólnie z bohaterem filmu, Zygmuntem Rolatem. Po projekcji kontekst historyczny opowieści objaśni  Wiesław Paszkowski, pracownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy w Muzeum Częstochowskim.

Wstęp wolny, początek projekcji, która tradycyjnie odbędzie się w Klubie Politechnik (al. Armii Krajowej 23/25), o godz. 18.00.

Do miasta sprzed II wojny światowej i czasu okupacji hitlerowskiej, a wraz z nią holocaustu, wędrujemy w towarzystwie Zygmunta Rolata. W tamtych latach nosił nazwisko Rozenblat. Dziś to polsko-żydowski filantrop zamieszkały w Stanach Zjednoczonych, działacz kulturalny, mecenas sztuki, biznesmen, działacz na rzecz dialogu polsko-żydowskiego, prezydent Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków z siedzibą w Nowym Jorku, Honorowy Obywatel Miasta Częstochowy, członek Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oraz przewodniczący Północnoamerykańskiego Komitetu Wspierania Muzeum.

To film o jednym z uratowanych z zagłady, który przeżył getto częstochowskie i obóz pracy niewolniczej Hasag. Losy bohatera nierozerwalnie splecione są z losami Żydów z Częstochowy, utratą całej rodziny, dzieciństwa w grozie wojny i pracy nad siły. Wszystko to sprawia, że los jednostkowy bohatera staje się obrazem losu milionów – informuje .Krzysztof Kasprzak. 

Page generated in 0.0172 seconds.