Z ostatniej chwili

Jazzmani z Ukrainy w „Gaude Mater”

2022-06-20 11:33:13 informacje
img

Trio ukraińskiego basisty Igora Zakusa będzie miało w składzie polskiego trębacza Piotra Schmidta. Koncert w ramach cyklu JAZZtochowa dziś - 20 czerwca o godz. 19.00. Bilety jeszcze są!

Igor Zakus kształcił się jako oboista, ale jazz gra na basie, będąc jednym z najlepszych na Ukrainie wirtuozów tego instrumentu, cenionym w całej Europie. W Polsce grał m.in. jako gwiazda Bass&Beat Festival. Ma na koncie kilkanaście autorskich płyt. Jako pianista obok lidera pojawi się Usein Bekirov –  kompozytor, także lider własnych zespołów. W swoich kompozycjach wykorzystuje melodie ludowe Tatarów Krymskich – sam będąc jednym z nich – a także Ukraińców, Azerów i ludów bałkańskich.  

Ukraińskim muzykom będzie towarzyszył Piotr Schmidt – trębacz jazzowy, producent muzyczny, wydawca, adiunkt na wydziale Jazzu PWSZ w Nysie oraz wykładowca na wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Ma na swoim koncie 14 autorskich płyt. Od niemal dekady jest regularnie notowany na podium w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum – w kategorii Najlepszy Trębacz Roku. Współpracował m.in. ze ścisłą czołówką polskiego jazzu –  Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Włodzimierzem Nahornym, Henrykiem Miśkiewiczem czy Wojciechem Karolakiem.  

Próbki muzyki Igora Zakusa można obejrzeć na jego kanale w serwisie You Tube  – tu akurat w kwartecie z polskimi muzykami: Szymonem Miką na gitarze, Adamem Zagórskim na bębnach i wspomnianym już Piotrem Schmidtem, który zagra 20 czerwca w Częstochowie.   

Bilety na koncert kosztują 40 zł. Można je kupić na miejscu w siedzibie OPK „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1) lub elektronicznie w serwisie Going. Co istotne i co może być dla wielu dodatkową zachętą, aby wziąć udział w koncercie – część dochodu ze sprzedaży zostanie przekazana na rzecz ukraińskiej armii, nadal odpierającej rosyjską agresję. 

 

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0252 seconds.