Z ostatniej chwili

Jubileuszowe obchody w „Rumcajsie”

2022-05-16 11:33:05 informacje
img

Trwa jubileuszowy rok 65-lecia DKF-u „Rumcajs”. Z tej okazji w najbliższych dniach maja można zobaczyć kilka interesujących filmów i spotkać się z ich twórcami.

Dziś, w poniedziałek 16 maja – polski melodramat „Legiony”, uniwersalna opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Wielka historia w filmie jest tłem dla rozgrywającej się na pierwszym planie love story, w którą uwikłani są: Józek – dezerter z carskiego wojska, agentka wywiadu I Brygady – Ola z Ligi Kobiet Pogotowia Wojennego oraz Tadek, narzeczony Oli, ułan i członek Drużyn Strzeleckich. Ich spotkanie rozpocznie burzliwy romans, który wystawi relacje bohaterów na wielką próbę. Po projekcji – spotkanie z reżyserem filmu Dariuszem Gajewskim, częstochowianinem.

Jutro, we wtorek 17 maja - darmowy pokaz reżyserski filmu „Klecha” z Mirosławem Baką, Piotrem Fronczewskim i  Arturem Żmijewskim, kręconego m.in. w Częstochowie. Skromny, oddany pracy dla innych, otaczający opieką słabszych i potrzebujących, wrogi komunistycznej władzy, niepodatny na próby zwerbowania przez służby ksiądz Roman Kotlarz był solą w oku funkcjonariusza SB o pseudonimie „Mistrzo”, który za punkt honoru postawił sobie złamanie duszpasterza wszelkimi dostępnymi metodami. Zastraszanie, pobicia i perfidne prowokacje w przypadku księdza Kotlarza nie przynoszą efektu, wydają się raczej umacniać wiarę i odwagę „klechy”. Podczas wydarzeń radomskich 1976 r. ksiądz Roman przekracza kolejną granicę. Film wyreżyserował Jacek Gwizdała.

W poniedziałek 23 maja - „Adam Strzembosz - Pierwszy Sędzia Rzeczypospolitej” oraz „Siostry Lilpop i ich miłości” - pokaz dwóch filmów dokumentalnych, które wyreżyserowała Bożena Garus-Hockuba, reżyserka z Częstochowy.

Film o profesorze Adamie Strzemboszu (1930 -) I Prezesie Sądu Najwyższego (1990-1998) jest opowieścią o etosie prawnika – godności niezawisłego sędziego, o prawym człowieku, zawsze wiernym swoim wartościom, o życiu pełnym dramatycznych zwrotów, o sukcesach zawodowych i porażkach, o dążeniu do „bycia kimś”, o odwadze cywilnej w czasach próby.

Film o losach sióstr Lilpop, córek znanego w okresie międzywojennym warszawskiego architekta ma cztery prowadzone równolegle wątki opowiadające o uczuciach będących motorem ich życia. Jest to więc historia nieudanego małżeństwa Anieli Lilpop z dyplomatą Witoldem Mieczysławskim, a także jej „jesiennego” związku z prezydentem rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Edwardem Raczyńskim. Opowieść o pełnym poświęceń małżeństwie Haliny Lilpop ze światowej sławy dyrygentem Arturem Rodzińskim. Historia małżeństwa Felicji Lilpop z Kazimierzem Krancem, niezwykły obraz związku dwojga artystów (pianisty i malarki), którym los nie pozwolił na realizację ambicji, ale we wzajemnym uczuciu odnaleźli oni lek na przeciwności losu. Czwarty wątek dotyczy zakończonego samobójstwem życia najmłodszej z sióstr, Marii i jej, uważanego za mezalians, małżeństwa z przedwcześnie zmarłym pisarzem Zbigniewem Uniłowskim. Losy tych urodzonych na początku XX w. niezwykłych kobiet, ukazane są w związkach z innymi ludźmi. 

W poniedziałek 30 maja natomiast  zobaczymy norweski film katastroficzny „Morze Północne w ogniu” w reżyserii Johna Andreasa Andersena. Na Morzu Norweskim wybucha platforma wiertnicza. Naukowcy próbują dojść do przyczyn tego zjawiska, gdy zdają sobie sprawę, że jest to początek czegoś znacznie poważniejszego.

Projekcje odbywają się w Klubie Politechnik (al. Armii Krajowej 23/25) o godz. 18.00. Projekcję 30 maja poprzedzi o 17.00 uroczystość z okazji jubileuszu DKF-u oraz pokaz dokumentu o 65-leciu „Rumcajsa”.

Page generated in 0.0165 seconds.