Z ostatniej chwili

Juromania pod hasłem „Jura aktywna z natury”

2021-09-15 14:58:10 informacje
img

Od 17 do 19 września potrwają w Częstochowie wydarzenia „Juromanii” – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

„Juromania” to święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ma przypominać, jak piękna i ciekawa jest to kraina. To także okazja, aby promować cały region i wydłużyć sezon turystyczny. W organizację „Juromanii” zaangażowane są dwa województwa – śląskie i małopolskie – jurajskie gminy i miasta, wiele instytucji kultury i stowarzyszeń. 

Festiwalowe wydarzenia odbędą się m.in. w Złotym Potoku, Olsztynie, Olkuszu, Zawierciu, Krakowie, także – rzecz jasna – w Częstochowie. A jeśli areną takiej kilkudniowej imprezy jest Jura – ze swoim Szlakiem Orlich Gniazd, a więc duchem średniowiecznych zamków i warowni – to nie może się obyć bez pokazów historycznych, rzemieślniczych, wizyt w słowiańskich osadach, elementów rycerskich – jak choćby szkoła fechtunku – czy nauki tańców dawnych.   

W tym roku „Juromania” chce podpowiedzieć jeszcze inne sposoby na korzystanie z jurajskich dobroci. Jura to przecież także, a może zwłaszcza, kraina gęstych lasów, głębokich dolin, malowniczych wzgórz i skalnych ostańców. A więc idealne miejsca do uprawiania aktywnej turystyki i rekreacji.

W programie nie zabraknie więc miejsca na aktywność fizyczną. Organizatorzy proponują m.in. możliwość eksploracji jurajskich jaskiń, sportową rywalizację podczas rajdów pieszych i rowerowych czy okazję, aby spróbować sił we wspinaczce.

 

A oto szczegółowy program „Juromanii” 2021 w samej Częstochowie:

 

17 września (piątek)
Stary Rynek

14.00–20.00 ─ Bezpłatne zwiedzanie Starego Ratusza (nowy obiekt Muzeum Częstochowskiego na Starym Rynku) wraz z kuratorskim oprowadzeniem po wystawie „Historia Częstochowy – miasta nad Wartą”.

16.00–19.00 ─ Plenerowe warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży – projektowanie historycznych strojów i biżuterii, zajęcia garncarskie oraz malowanie częstochowskiej architektury na pleksi i szkle (zapisy pod nr. tel. 608 126 617).

17.00–18.00 ─ Interaktywny koncert bębniarski – Rytmy Natury cz. 1. – koncert kolektywu Etnochowa połączony z warsztatami dla publiczności.

18.00–19.00 ─ Koncert zespołu Apress Band.

18.00–20.00 ─ Pokaz Stowarzyszenia Garnizon Fortecy Częstochowskiej – prezentacja umundurowania i uzbrojenia XVIII-wiecznego żołnierza, przedstawienie działania broni czarnoprochowej, musztra piechoty oraz pokaz XVIII-wiecznych damskich ubiorów cywilnych. 

20.00–21.00 ─ Koncert bębniarski – Rytmy Natury cz. 2. – finałowy pokaz.

 

18 września (sobota)
Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze

10.00—16.00 ─ Historia ukryta w klasztornych zakamarkach – alternatywne trasy zwiedzania (prezentacja skarbów kultury nieeksponowanych w muzeach, najnowsze odkrycia archeologów i konserwatorów zabytków, „białe kruki” ukryte w paulińskich bibliotekach i archiwach).

 

19 września (niedziela)
Klasztor św. Barbary

12.00—16.00 ─ Cykl imprez sportowo-edukacyjnych „W zdrowym ciele zdrowy duch” – cykl imprez sportowo-edukacyjnych w klasztornych obiektach na Szlaku Paulińskim dla Rodzin oraz Paulińskie źródła – cud natury z jurajskich głębin.

Dokładny program całego festiwalu – na terenie obu jurajskich województw – wraz z mapą poszczególnych miejscowości biorących w nim udział, można znaleźć  na stronie https://juromania.pl

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0163 seconds.