Z ostatniej chwili

Klikając w link z SMS-a, stracisz pieniądze!

2022-04-28 12:49:14 informacje
img

Oszuści wykorzystują różne metody działania, by dotrzeć do osób i je okraść. Jedną z metod jest wysłanie wiadomości SMS o planowanym odłączeniu energii elektrycznej wraz z prośbą o uregulowanie należności. Wejście w zawarty w treści wiadomości link może być dla nas zgubne i staniemy się ofiarą oszusta. Bądźmy ostrożni i zachowajmy czujność! – przestrzega Policja.

Metod działania oszustów jest bardzo wiele, dlatego przez cały czas musimy zachować ostrożność i zanim cokolwiek zrobimy, weryfikować otrzymane informacje. Jedną z nich jest podszywanie się pod dostawcę energii i wysyłanie do potencjalnej ofiary wiadomości SMS o planowanym odłączeniu prądu wraz z prośbą o uregulowanie należności. W treści SMS-a jest też link, który ułatwi nam płatność. Jednak czy tak jest w rzeczywistości? Otóż nie. Zgłoszenia, jakie otrzymują policjanci pokazują wielokrotnie, że mamy do czynienia z oszustwem. Po wejściu w otrzymany w wiadomości o odłączeniu prądu link, zostaniemy przekierowani na stronę z możliwością wyboru banku. Po wejściu w swój bank, zostaniemy poproszeni o podanie loginu, hasła i dodatkowych informacji weryfikacyjnych. W ten sposób sami podajemy przestępcom nasze dane dostępowe do konta bankowego.

Metody działania oszustw są stale modyfikowane. Tylko od naszej ostrożności i wiedzy o zagrożeniach zależy czy damy się na nie złapać. Ważne, by o takich sytuacjach rozmawiać z bliskimi, to z pewnością zwiększy ich czujność i pozwoli ochronić stan konta. O czym zatem należy pamiętać:

  • -WERYFIKACJA - zanim cokolwiek zrobisz, zachowuj spokój i pomyśl, czy sytuacja w ogóle może cię dotyczyć. Jeśli tak, sprawdź informację u źródła.
  • -NIGDY NIE KLIKAJ W LINK - nigdy nie wchodź w załączony w treści wiadomości sms, czy też e-maila link, który miałby umożliwić dokonanie płatności. Sprawcy podszywają się pod strony łudząco podobne do tych, z których korzystamy na co dzień. Jeśli faktycznie masz zaległości w płatnościach, wejdź na rachunek bankowy poprzez stronę banku lub aplikację mobilną, NIGDY poprzez otrzymany link.
  • -DOKŁADNIE CZYTAJ TREŚCI SMS-ÓW- zanim przepiszesz kod weryfikacyjny, który przyszedł w wiadomości tekstowej z „banku”, dokładnie przeczytaj całą wiadomość. Jej treść wskazuje, jaką operację chcesz zaakceptować.
  • -ZASTRZEŻ – jeśli padłeś ofiarą oszustwa, niezwłocznie skontaktuj się z bankiem i zastrzeż rachunek bankowy. Nie zwlekaj z tym. Czas ma tu istotne znaczenie.
  • -ZADZWOŃ – jeśli po otrzymaniu wiadomości pojawi się jakakolwiek wątpliwość, a nie masz możliwości sprawdzenia w Internecie bądź u znajomych, czy takie sytuacje miały miejsce gdzieś w Polsce, skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji. Policjanci po wysłuchaniu twojej historii, ocenią sytuację i doradzą, co należy zrobić. Pośpiech w działaniu bez wcześniejszej weryfikacji może być tu złym doradcą.

Page generated in 0.0222 seconds.