Z ostatniej chwili

Koncert pamięci Ireneusza Kozery

2022-09-17 22:41:32 informacje
img

Wielkiego przyjaciela lokalnej kultury, długoletniego dyrektora Filharmonii wspomnimy w niedzielę 18 września o godz. 12.30 przy muzyce w wykonaniu Baltic Neopolis Virtuosi. Zabrzmią Beethoven i Mendelssohn - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  
Zmarły 18 września 2021 r. w wieku 69 lat Ireneusz Kozera Filharmonią Częstochowską kierował przez 15 sezonów artystycznych, najpierw w latach 1986-1992, a potem 2011-2020. Z częstochowską kultura był jednak związany przez kilka dziesięcioleci. Trudno w jednym akapicie należycie podsumować przedsięwzięcia w sferze kultury, w które był zaangażowany, które organizował, wspierał, którym patronował lub był ich przyjacielem i „ambasadorem”. Jego bezcenny wkład w kulturalny dorobek Częstochowy był wielokrotnie doceniany – przez miasto, województwo, także na poziomie państwowym. Był m.in. laureatem Nagrody Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury, otrzymał Złotą Honorową Odznakę za zasługi dla Województwa Śląskiego oraz Honorową Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Wykonacy koncertu, Baltic Neopolis Virtuosi, to zespół wiolinistyczny, który zagra w składzie: Emanuel Salvador – skrzypce, Alicja Miruk-Mirska – skrzypce, Maria Sosnowska – skrzypce, Wojciech Rot – skrzypce, Emilia Goch Salvador – altówka, Alicja Guściora – altówka, Adam Klocek – wiolonczela oraz Monika Krasicka-Gajownik – wiolonczela.
A w programie – opracowany na potrzeby składu ośmioosobowego Kwartet smyczkowy f-moll op. 95 „Serioso” Ludwiga van Beethovena oraz Oktet smyczkowy Es-dur op. 20 Felixa Mendelssohna. Tytuł kwartetu Beethovena – „Serioso” (czyli „poważny”) – można odebrać jako aluzję nie tylko do jego mocno minorowego nastroju, ale i wiążących się z nim wyzwań wykonawczych. Jest to bowiem zaawansowana kompozycja dobrze podsumowująca „heroiczny” okres Beethovena – pełna mocy, przejmujących melodii, śmiałych zmian tonacji. Równie perfekcyjny jest oktet Mendelssohna, napisany przez niego w wieku ledwie 16 lat – każdy z ośmiu muzyków ma odrębną, niedublowaną partię, a koncertmistrz musi tu stawić czoła wyzwaniom typowym nawet dla koncertu skrzypcowego…   
Bilety na  koncert w sali kameralnej – w cenie 15 zł – do nabycia w kasie Filharmonii Częstochowskiej przy ul. Wilsona 16 oraz na jej stronie internetowej.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

 

Page generated in 0.0174 seconds.