Z ostatniej chwili

Majówka z polską flagą

2022-05-01 20:33:18 informacje
img

Tradycyjnie w pierwszy majowy weekend odbędą się uroczystości upamiętniające ważne rocznice. 2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a 3 - Święto Konstytucji oraz rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego. Przez cały ten czas m.in. na placach - Biegańskiego, Pamięci Narodowej i Orląt Lwowskich oraz przy budynkach Urzędu Miasta i zarządzanych przez ZGM TBS będą wisiały flagi państwowe - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
We wtorek 3 maja o godz. 11.00, w 101. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego, delegacja z udziałem przedstawicieli władz miasta złoży kwiaty na powstańczych mogiłach na Cmentarzu św. Rocha, gdzie odda hołd bohaterom 1921 r. Wśród powstańców byli mieszkańcy Częstochowy i okolic.
Dla upamiętnienia 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja we wtorek wieczorem odbędzie się uroczystość połączona z Apelem Jasnogórskim w Kaplicy Cudownego Obrazu w Klasztorze oo. Paulinów na Jasnej Górze (godz. 21.00).
*
Biało-czerwone barwy naszej flagi oraz godło z Orłem Białym i hymn „Mazurek Dąbrowskiego” są polskimi symbolami narodowymi, które mają swoją historię. Samo słowo „flaga” wywodzące się z języka niemieckiego oznacza „najważniejszą z chorągwi”.
Pierwszy raz biało-czerwone barwy jako barwy narodowe pojawiły się w 1792 r., przy okazji pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Od tamtej pory towarzyszyły już Polakom w różnych formach (opasek, kotylionów) w wielu historycznych momentach, podczas walk niepodległościowych, a także na emigracji. Natomiast oficjalnie, po odzyskaniu niepodległości, biel i czerwień umieszczone w formie poziomych pasów na fladze uznano za barwy narodowe w ustawie z dnia 1 sierpnia 1919 r.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

 

Page generated in 0.0225 seconds.